ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Biatlonisté a snowboardcrossaři pojedou až v úterý, obří slalom žen zřejmě ve dvou dnech

Velikost textu:
aktualizováno 17. 2. 2014 18:21

Soči – Nejprve je trápily vysoké teploty, nyní se organizátoři olympijským her musí potýkat s dalším rozmarem přírody, mlhou. Kvůli ní musel být odložen závod biatlonistů s hromadným startem. Soutěž měla původně začít již v neděli, ale nakonec se pojede až v úterý o půl dvanácté. Podobně dopadl i snowboardcross mužů, který začne v úterý v 7:30. Změny budou i v obřím slalomu žen.

Mlha nad biatlonovou střelnicí v Soči
Mlha nad biatlonovou střelnicí v Soči

Mlha se v areálu Laura poprvé objevila v neděli večer a od té doby se stav v podstatě nezměnil. Závod s hromadným startem, v němž se představí i Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup, měl odstartovat v náhradním termínu v 7:00 SEČ, ale od brzkých ranních hodin bylo jasné, že se tak nestane. "Ještě když jsme sem přijeli kolem osmé hodiny zdejšího času (5:00 SEČ), viditelnost vypadala vcelku solidně, ale pak přišla hustá mlha. Viditelnost je přibližně na deset metrů," popsal situaci komentátor biatlonu Jiří Rejman.

Organizátoři se tedy rozhodli začátek znovu posunout, a to na 15:30 SEČ, ale ani tento termín nevyšel. Mlha totiž stále zůstává velice hustá a závod by v ní nebylo možné uskutečnit.

Rejmana problémy na střelnici však příliš nepřekvapují. "Už před startem olympijských her se upozorňovalo na to, že tato střelnice není nebezpečná vzhledem k větru, ale především kvůli oblačnosti... Závodníci něco podobného zažili, když mlha trvala nepřetržitě dva dny," doplnil Rejman.

Ondřej Rybář, trenér českých biatlonistů:

Ondřej Rybář"Není to nic příjemného, nejhorší je ta situace samozřejmě pro závodníky, kteří čekají na start, na který se připravují. Nejhorší ale je, když nevíte, kdy ten start bude, jestli dopoledne nebo odpoledne."

Olympijský závod v biatlonu se musel naposledy jet v novém termínu v roce 1998. V Naganu tehdy pořadatelé kvůli hustému sněžení po 40 minutách přerušili sprint a o den později závod znovu odstartovali. Zlato v něm před 16 lety vybojoval Nor Ole Einar Björndalen. V Sapporu v roce 1972 potkal stejný osud závod na 20 kilometrů.

Obří slalom žen ve dvou dnech?

Podobná situace je také ve snowboardcrossu. V Extrem Parku v Roza Chutor pořadatelé zrušili ranní kvalifikační jízdy a počítalo se, že závodníci včetně Čechů Davida Bakeše a Emila Nováka začnou v 10:30 rovnou vyřazovacími jízdami. Viditelnost na trati se ale nelepšila, stejně jako na biatlonové střelnici nedosáhla ani na 50 metrů, a pořadatelé závod z bezpečnostních důvodů přeložili.

V úterý začnou snowboardisté kvůli horší předpovědi počasí brzy a rovnou osmifinálovými jízdami. O jejich nasazení nerozhodne kvalifikace, ale umístění ve světovém žebříčku FIS. Devětatřicet závodníků je rozděleno do sedmi pětičlenných a jedné čtyřčlenné skupiny. Z každé jízdy postoupí do čtvrtfinále tři nejrychlejší.

Mlha v Soči
Mlha v Soči

Program olympijského obřího slalomu žen by se mohl rozpadnout do dvou dnů. Pořadatelé už posunuli start úterního prvního kola na 9:30 místního času (6:30 SEČ), ale počasí možná neumožní lyžařkám vyjet do druhého kola, které je na programu ve 13 hodin místního času (10:00 SEČ).

Pořadatelé posunuli start prvního kola o hodinu a půl, protože podle předpovědi má pršet celý den a intenzita deště má postupně vzrůstat. "Kdybychom mohli zítra uskutečnit první kolo a druhé ne, tak bychom pak druhé odjeli hned při první příležitosti," uvedl ředitel závodu Atle Skaardal.

Potíže provázely obří slalom žen i před čtyřmi roky na hrách ve Vancouveru. Kvůli mlze ve Whistleru bylo tehdy druhé kolo zkráceno a odloženo. Mezi 90 závodnicemi na startu v úterý budou i Šárka Strachová, Kateřina Pauláthová a Martina Dubovská.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.