ČTsport

ČTsport
středa 22. srpna 2018 Bohuslav

Nad Soči hoří olympijský oheň. Hry začaly

Velikost textu:
aktualizováno 7. 2. 2014 23:00

Soči – XXII. zimní olympijské hry v Soči byly oficiálně zahájeny. Olympijský oheň po ceremoniálu, na kterém nechyběla symbolika ruských dějin, vzplál z pochodně, již naposled společně drželi krasobruslařka Irina Rodninová a hokejový brankář Vladislav Treťjak. První zimní Hry na území Ruska mají být nejdražší a nejstřeženější v historii. Pro účastníky i diváky nejen u televizních obrazovek tak začala největší sportovní událost letošního roku. Zahajovací formuli pronesl na vyprodaném stadionu Fišt pro 40 tisíc diváků ruský prezident Vladimir Putin. Českou výpravu v chlupatých beranicích na stadion přivedla vlajkonoška Šárka Strachová, která roli vlajkonošky považuje za jeden z nejkrásnějších zážitků své sportovní kariéry.

Olympijský oheň v Soči
Olympijský oheň v Soči

On-line přenos (ukončen):

16:00

Do slavnostního zahájení ZOH 2014 zbývá hodina a 14 minut. ČT začala vysílat olympijské studio ze Soči.

16:06

The Times připomínají, že během ceremoniálu vystoupí i - v Rusku stále populární - dívčí skupina TATU, která dříve ráda prezentovala svou pseudolesbickou image.

16:08

Na otevíracím ceremoniálu měl spolupracovat i slavný choreograf z Broadway Daniel Ezralow. Ten připravoval asi 80 profesionálních tanečníků a stovky dobrovolníků.

16:14

Předseda ČOV Jiří Kejval: "Je to tady zatím hodně nezvyklé. Palmy jsem na zimní olympiádě ještě neviděl."

16:18

Komentátor ČT Michal Dusík: "Ve chvíli, kdy jsme dostali scénář ceremoniálu, museli jsme podepsat, že neprozradíme, co všechno se v něm odehrává. Můžu jen naznačit, že tam budou obrázky z ruské historie, ruský balet, Tolstoj... Některé momenty by skutečně měly být velice působivé."

16:21

Kdo zapálí olympijský oheň, je zahaleno tajemstvím. Mezi favority jsou legendární hokejista Treťjak nebo bývalá krasobruslařka Rodninová.

16:22

Jiří Kejval: "Snažíme se, aby se závodníci především soustředili na výkon. Pevně doufám, že organizátoři zvládnou všechna bezpečnostní opatření."

16:24

Jedná se o nejnákladnější olympiádu v historii. Rozpočet přesáhl 50 miliard dolarů.

16:28

Vlajkonoška české výpravy Šárka Strachová: "Olympijská atmsoféra vás od prvního okamžiku pohltí. Mám za sebou první dva tréninky, ale nemám z nich úplně nejlepší pocit. V pondělí se budu snažit, jak jen to půjde."

16:38

Michal Dusík: "V programu zahajovacího ceremoniálu je jeden velký bílý list, kde bude teprve doplněno, kdo zapálí olympijský oheň."

Michal Dusík ukazuje prázdné místo v programu zahájení Her

16:40

Vedoucí české výpravy Martin Doktor: "Jsou to určité problémy s logistikou. Funguje tu možná trošku faktor Ruska. Je to šílené množství lidí. Všechno sice máme, ale s problémy."

16:42

Doktor dostal při uvítacím ceremoniálu v olympijské vesnici darem ruskou matrjošku. "Je hezká, dá se rozdělat na deset kusů, což se hodí pro všechny přátele," uvedl s úsměvem. Na oplátku předal organizátorům české broušené sklo.

16:45

Martin Doktor: "V Soči existuje Český dům, kde mohou fanoušci vidět české sportovce, odpočinout si. Ale neočekáváme takovou návštěvu jako v Londýně. Aby byli lidé blíž sportu samotnému, je pro ně připraven Olympijský park v Praze na Letné."

16:48

Reportér ČT Ondřej Tomek: "V olympijské vesnici vychází pro stovky sportovců a funkcionářů denní tisk ve třech jazykových mutacích."

V olympijské vesnici vychází denní tisk

17:10

Do slavnostního zahájení ZOH 2014 zbývají čtyři minuty.

17:13

Olympijský stadion Fišt je zaplněn do posledního místa. 40 tisíc diváků čeká na start sportovního svátku roku.

Zaplněný stadion Fišt

17:14

ZAČÍNÁ SLAVNOSTNÍ CEREMONIÁL ZOH 2014.

17:15

V prvním videu se abecedně představuje ruská historie - od Kateřiny II. a Petra Velikého, přes jezero Bajkal až po ježečka a Lunochod.

17:17

Záběr z úvodního videa: Hora Fišt, podle níž se jmenuje olympijský stadion v Soči.

Hora Fišt

17:19

Zahájení slavnostního ceremoniálu ZOH 2014 orámoval ohňostroj nad stadionem Fišt.

Ohňostroj nad stadionem Fišt

    1 2 3 » 

Pompéznímu programu, jenž prý vyšel na miliardu korun a připravil ho režisér Konstantin Ernst, předcházelo na stadionu mimo jiné vystoupení zpěvaček Tatu. Dvojice sice v minulosti předstírala lesbický vztah, tentokrát se však zdržela kontroverzních gest, které by mohly být v rozporu se silně kritizovaným ruským zákonem proti propagaci homosexuality.

V úvodní části diváci sledovali příběh školačky Ljuby, která prolétla nad jednotlivými částmi země, o kterých se dočetla. Na začátku to byl Ural, typická ruská krajina, ale i Kamčatka se svými dramatickými poloostrovy a sopkami.

Na ploše stadionu se pak soustředily první stovky dobrovolníků v tradičních kostýmech nejrůznějších ruských národů. Nad nimi se vznášelo a zářilo pět sněhových vloček symbolizujících olympijské kruhy.

Pátý kruh symbolizující Ameriku nevybuchl

Technická chyba při proměně vloček v olympijské kruhy
Technická chyba při proměně vloček v olympijské kruhy

Cestu pomyslnou zimní nocí však narušil menší technický problém, když se z pěti vloček stoupajících ke střeše stadionu proměnily v olympijské kruhy jen čtyři. Zdaleka však nešlo o první zádrhel v historii her - ve Vancouveru, Sydney nebo Soulu měli potíže se zapalováním ohně.

Všech pět olympijských kruhů, které následně vybuchly v ohňostroj, mohli nicméně sledovat diváci státní televize Rossija 1. Ta totiž poté, co se proměna poslední vločky v přímém přenosu zadrhla, zařadila do vysílání povedené záběry z generálky. Televize střih přiznala s tím, že chtěla uchránit symboliku her.

Zahajovací ceremoniál ZOH v Soči
Zahajovací ceremoniál ZOH v Soči
Více fotek
 • Zahajovací ceremoniál ZOH v Soči autor: Matt Dunham, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5441/544012.jpg
 • Ruská vlajka byla vyvěšena během zahajovacího ceremoniálu Her v Soči na stadionu Fišt autor: Ivan Sekretarev, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5440/543949.jpg
 • Delegace z Kajmanských ostrovů pojala zahajovací průvod subtropicky. V žabkách. autor: Fei Maohua, zdroj: ČTK/ZUMA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5440/543995.jpg
 • Běžec na lyžích Tucker Murphy nesoucí vlajku Bermud autor: Mark Humphrey, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5440/543952.jpg
 • Česká olympijská výprava s vlajkonoškou Šárkou Strachovou. autor: Mark Humphrey, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5441/544019.jpg
 • Zahajovací ceremoniál ZOH v Soči autor: Issei Kato, zdroj: Reuters https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5441/544039.jpg
 • Zahajovací ceremoniál ZOH v Soči autor: Jim Young, zdroj: Reuters https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5441/544037.jpg
 • Zahajovací ceremoniál ZOH v Soči autor: Mark Blinch, zdroj: Reuters https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5442/544135.jpg

Z tribuny čestných hostů například mával běloruské výpravě prezident země Alexandr Lukašenko. Ten je mužem mnoha funkcí, mimo jiné zároveň předsedou Běloruského olympijského výboru. Na zahájení se vypravil i osamocený Bermuďan v typickém oděvu - červených trenýrkách. V Soči bude soutěžit v běhu na lyžích.

Češi kvůli azbuce až na konec

Tradiční nástup jednotlivých výprav byl prvním rekordem Her. Vůbec poprvé dorazí na zimní Hry například sportovci z Toga, Zimbabwe nebo Východního Timoru. Českou vlajku nesla Šárka Strachová. Jednotlivé výpravy nastupovaly podle ruské abecedy. Češi kvůli tomu přišli na řadu až jako 81. z 88 týmů. Velký ohlas u diváků vzbudil osamocený Venezuelan Antonio Pardo, který na ploše skákal s vlajkou a ceremoniál si očividně velice užíval.

"Má očekávání se naplnila a nést českou vlajku na zahájení olympiády byl opravdu nádherný a emotivní zážitek," řekla Strachová, která přiznala, že si před začátkem ceremoniálu ani nevyzkoušela, jaké to je vlajku nést a jak s ní chodit a mávat. "Nebyl na to téměř žádný čas, protože nám vlajky byly předávány až těsně před samotným nástupem na stadion. I tak doufám, že naše vlajka krásně vlála," smála se Strachová, která v Soči obhajuje bronz ve slalomu z Vancouveru. "Role vlajkonošky se určitě zařadila mezi nejkrásnější zážitky mé sportovní kariéry," uvedla.

Českou výpravu z tribuny pozdravil i prezident Miloš Zeman, jenž byl jednou z 44 hlav států, které zahájení na stadionu sledovaly. Řada státníků však účast odmítla, často kvůli kritice kontroverzního zákona proti propagaci homosexuality. Chyběli například americký prezident Barack Obama, prezident Francie François Hollande, britský premiér David Cameron nebo německá kancléřka Angela Merkelová.

Ruského prezidenta Vladimira Putina doprovázela během zahájení bývalá bobistka Irina Skvorcovová. Pětadvacetiletá žena, jež po úrazu v ledovém korytě prodělala více než 50 operací, seděla vedle hlavy státu pořadatelské země na čestné tribuně. Skvorcovová se vážně zranila v roce 2009 při tréninku na závod Evropského poháru na dráze v německém Königssee. Po kolizi dvou bobů utrpěla poranění v oblasti ledvin a břicha, otevřenou zlomeninu stehenní kosti a další fraktury a akutně jí hrozila amputace. Sedm týdnů strávila v kómatu.

Tvůrci ceremoniálu představili i video, které rovněž připomnělo ruskou historii, nechybělo ani představení oficiálních maskotů Her: hlasováním diváků v přímém televizním přenosu byly před časem vybrány tři fugurky - medvěd, zajíc a levhart.

Balet nemohl chybět

Další aspekt z historie představoval ruský balet jak klasický, tak i moderní. Divákům se představila petrohradská primabalerina Uljana Lopatkinová nebo světová baletní superstar Diana Višněvová. Fištem zazněl remix písně "Trololo" od Eduarda Chila. Z nahrávky se stal před pěti lety populární internetový mem.

Další epizodou bylo budování Sovětského svazu po druhé světové válce, kterou pomohl vyprávět strýček Štěpán v podání bývalého profesionálního mistra světa v boxu Nikolaje Valujeva, jenž ztvárnil postavu z dětských básniček Sergeje Michalkova, mimo jiné autora slov ruské hymny. Komunistickou éru posléze vystřídal předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach s Putinem, který hry oficiálně zahájil.

"Rusové připravili olympiádu pro nejlepší sportovce této planety. Od této chvíle jste olympionici. Budete nás všechny inspirovat svými jedinečnými výkony," pronesl Bach.

Olympijský oheň přinesla na plochu stadionu tenistka Maria Šarapovová. Převzala ho atletka Jelena Isinbajevová a oheň nesl dál zápasník Alexandr Karelin. Pochodeň v ruce držela i Alina Maratovna Kabajevová - v kuloárech se hovoří o tom, že bývalá moderní gymnastka je přítelkyně prezidenta Putina. A olympijský oheň společně pak zažehli slavná krasobruslařka Rodninová s legendarním hokejistou Treťjakem. Slavnostní zahajovací ceremoniál zakončil velkolepý ohňostroj.

Ohňostroj nad stadionem Fišt při zahájení Her
Ohňostroj nad stadionem Fišt při zahájení Her
Více fotek
 • Ohňostroj nad stadionem Fišt při zahájení Her autor: Julio Cortez, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5440/543915.jpg
 • Stadion Fišt pro zahájení i závěrečný ceremoniál Her v Soči autor: Pavel Golovkin, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5439/543891.jpg
 • Uvnitř stadionu Fišt už je vše připraveno k zahájení XXII. zimních olympijských her autor: Fei Maohua, zdroj: ČTK/Xinhua https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5439/543892.jpg
 • Olympijský stadion Fišt za soumraku v den zahájení Her autor: Darron Cummings, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5439/543882.jpg
 • Vladimir Putin po boku atletky Jeleny Isinbajevové kráčí z olympijské vesnice autor: Pascal Le Segretain, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5439/543878.jpg
 • Předseda MOV Thomas Bach a ruský prezident Vladimir Putin autor: Mark Humphrey, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5440/543959.jpg
 • Zahajovací ceremoniál ZOH v Soči autor: Issei Kato, zdroj: Reters https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5440/543994.jpg
 • Maskoti ZOH 2014 zdroj: ČT sport https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5440/543986.jpg
 • Zahajovací ceremoniál ZOH v Soči autor: Issei Kato, zdroj: Reters https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5440/543988.jpg
 • Zahajovací ceremoniál ZOH v Soči autor: Wong Maye-E, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5440/543981.jpg

Přehled sportovců, kteří zapálili oheň na zimních olympijských hrách:

1952 (Oslo): Eigil Nansen (vnuk polárníka)

1956 (Cortina d'Ampezzo): Guido Caroli (rychlobruslař)

1960 (Squaw Valley): Kenneth Henry (rychlobruslař)

1964 (Innsbruck): Josef Rieder (lyžař)

1968 (Grenoble): Alain Calmat (krasobruslař)

1972 (Sapporo): Hideki Takada (rychlobruslař)

1976 (Innsbruck): Christl Haasová (lyžařka) a Josef Feistmantl (sáňkař)

1980 (Lake Placid): Charles Morgan Kerr (psychiatr)

1984 (Sarajevo): Sandra Dubravčičová (krasobruslařka)

1988 (Calgary): Robyn Perryová (školačka)

1992 (Albertville): Michel Platini (fotbalista) a Francois-Cyrille Grange (školák)

1994 (Lillehammer): Haakon (korunní princ)

1998 (Nagano): Midori Itoová (krasobruslařka)

2002 (Salt Lake City): hokejové mužstvo ze ZOH 1980

2006 (Turín): Stefania Belmondová (lyžařka)

2010 (Vancouver): Wayne Gretzky (hokejista), Steve Nash (basketbalista), Nancy Greenová (lyžařka) a Catriona Le Mayová-Doanová (rychlobruslařka)

2014 (Soči): Vladislav Treťjak (hokejista) a Irina Rodninová (krasobruslařka)

Kompletní program Her najdete zde.

Zdroj: ČT sport, ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.