ČTsport

ČTsport
úterý 17. července 2018 Martina

Sáblíková před premiérou v Soči: Cítím se dobře a jsem připravena

Velikost textu:

Soči – Již v neděli čeká jednu z největších českých nadějí na olympijských hrách v Soči Martinu Sáblíkovou první vystoupení. Česká rychlobruslařka bude obhajovat zlatou medaili na trati 3 000 metrů a tři dny před startem se podle vlastních slov cítí skvěle. "Celý týden, co tu jsme, se mi jezdí dobře. Udělala jsem pro to vše," prozradila.

Martina Sáblíková
Martina Sáblíková

Dobře se cítí i z pohledu zdravotního stavu. V minulých dnech ji sice trápily problémy s nataženým svalem v horní partii zad a nemohla pořádně otáčet hlavou, což se výrazně zlepšilo. "Už je to dobré, jsem v pohodě," řekla Sáblíková.

"Je to o dost lepší, než to bylo před dvěma dny. Doladíme to a od pátku to bude vše v pohodě," doplnil ji fyzioterapeut Tomáš Rak. Přesto Sáblíková chodí s šálou kolem krku. "To je ale jen doplněk," pousmála se rodačka z Nového Města na Moravě.

Podle papírových předpokladů by o medaile mělo usilovat zejména trio Sáblíková, Ireen Wüstová z Nizozemska a Němka Claudia Pechsteinová. Podobně to vidí například i Wüstová; Sáblíková i její kouč Petr Novák však počítají se širším polem kandidátek. "Myslím si, že favoritek je více. Jsme tři, které bychom tam měly být, ale pak jsou další, které by se tam (na stupně vítězů) mohly dostat," uvedla Sáblíková. Podle Nováka je o medailové pozice schopno bojovat na trojce osm rychlobruslařek. "Ne vyhrát, ale dostat se mezi tři. Konkurence je veliká. Martina je ale připravená bojovat o pódium," podotkl náročný kouč.

Rychlobruslařky i trenéři se snaží zjistit formu soupeřek i přímo při tréninku v hale Adler, Novák tyto poznatky ale nepřeceňuje. Stejně jako příliš nevěnuje pozornost časům, které v tréninku jednotlivé závodnice zajíždějí. A to i v případě Sáblíkové.

"Samozřejmě, že časy ostatních kontroluji. Snažím se zaregistrovat, kdy jedou ostré kolo na čas, a dělám si přehled, jak by to mohlo vypadat. Moc se o tom ale nechci bavit, i když holky se na to pořád ptají. Je to i věc taktiky. Nikdy nevíte, jak k tomu ostatní přistupují. Ať se každý koncentruje na sebe," uvedl Novák.

Hvězdný nizozemský rychlobruslař Sven Kramer před několika dny poukázal na fakt, že by závody mohly být ovlivněny větracím systémem v hale. Zapnutou ventilací se prý kolem oválu dá vytvořit znatelný vítr do zad, který by mohl vytvářet pro některé závodníky rozdílné podmínky. Ani to ale Sáblíková neřeší. "Třeba klimatizaci při závodech vypnou. Nad podobnými věcmi ale nepřemýšlím. Při tréninku se mi to zdá normální," řekla.

S ohledem na blížící se start se Sáblíková rozhodla vynechat i páteční slavnostní zahájení olympiády. "Když ale sleduji, co tady předvedli, tak to bude pecka," dodala šestadvacetiletá rychlobruslařka.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.