ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Vlajkonoškou české výpravy na ZOH bude Strachová

Velikost textu:

Praha - Vlajkonoškou české olympijské výpravy při slavnostním zahájení zimních her v Soči bude slalomářka Šárka Strachová. Rozhodla o tom Komise sportovců Českého olympijského výboru, jejíž předseda badmintonista Petr Koukal nesl zástavu při zahájení her v Londýně. Strachová bude po rychlobruslařce Martině Sáblíkové (Turín 2006) a kajakářce Štěpánce Hilgertové (Peking 2008) třetí ženou v dějinách samostatné České republiky, které se této pocty dostane.

Šárka Strachová
Šárka Strachová

"Chtěla bych poděkovat všem členům komise sportovců, kteří mi projevili svou důvěru, a vyslovili tak jednoznačnou podporu. Být vlajkonoškou české výpravy je pro mne opravdu velká čest a radost," uvedla v tiskové zprávě ČOV Strachová, bronzová olympijská medailistka z Vancouveru a majitelka kompletní sady medailí z mistrovství světa.

Příběh osmadvacetileté lyžařky je podobný tomu Koukalovu. Badmintonista se vyléčil z rakoviny varlat a po nemoci se dostal na olympijské hry. Strachová se v roce 2012 musela podrobit operaci nezhoubného nádoru na mozku a k lyžování na vrcholové úrovni se rovněž vrátila.

Šéf české mise v Soči Martin Doktor výběr Strachové přivítal. "Považuji to za správné a logické řešení. Rozhodovat o tom, kdo ponese vlajku, mají přímo olympionici. Budu rád, když to Šárce pomůže při únorové volbě do Komise sportovců MOV," uvedl Doktor, který se jako vlajkonoš představil v roce 2000 v Sydney.

Komise zvolila Strachovou jednomyslně. "Kvůli jejímu silnému příběhu, ale i pro její skvělé výsledky. Navíc Šárka je krásná a velmi sympatická dáma," komentoval výsledek hlasování Koukal. Slavnostní zahájení zimních olympijských her se uskuteční 7. února.

Čeští vlajkonoši při zahájení olympijských her:

1994 Lillehammer: Pavel Benc (běh na lyžích)
1996 Atlanta: Václav Chalupa (veslování)
1998 Nagano: Lubomír Buchta (běh na lyžích)
2000 Sydney: Martin Doktor (rychlostní kanoistika)
2002 Salt Lake City: Aleš Valenta (akrobatické lyžování)
2004 Atény: Květoslav Svoboda (plavání)
2006 Turín: Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2008 Peking: Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
2010 Vancouver: Jaromír Jágr (hokej)
2012 Londýn: Petr Koukal (badminton)
2014 Soči: Šárka Strachová (alpské lyžování)

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.