ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

WADA hlásí před Pchjongčchangem problémy s lahvičkami na vzorky

Velikost textu:
aktualizováno 29. 1. 2018 13:17

Světová antidopingová agentura (WADA) hlásí krátce před zimními olympijskými hrami v Pchjongčchangu problémy při antidopingových kontrolách. WADA uvedla, že lahvičky, které má k dispozici pro uchovávání odebraných vzorků, se dají ručně otevřít a znovu zavřít, aniž by tato manipulace zanechala stopy. Německá ARD nicméně upozorňuje, že vzorky jsou manipulovatelné.

Lahvičky se vzorky pro testování na doping
Lahvičky se vzorky pro testování na doping

Na vadu, jež by mohla ohrozit regulérnost celého antidopingového procesu, upozornila agenturu 19. ledna laboratoř z Kolína nad Rýnem. Nedostatek při rutinním zacházení zjistila u moderních lahviček, jež byly zavedeny loni v září v reakci na dopingový skandál z olympijských her v Soči 2014. Tehdy docházelo k neoprávněné manipulaci s odebranými vzorky a jejich výměně za "čisté".

Podle investigativního reportéra ARD Hajo Sepelta má německá veřejnoprávní stanice informace o tom, že se vzorky se dá manipulovat. Tým ARD uvádí, že byl schopen otevřít lahvičky bez těsnění. Další informace odvysílá ARD mimořádně dnes večer v televizním dokumentu, na který právě WADA reagovala. Vydání informací tak uspíšila ještě před jeho odvysíláním.

WADA uvedla, že na problém s lahvičkami upozornila výrobce. V současnosti probíhají testy, jež by měly odhalit případné vady výrobku. Lahvičky měly být použity na ZOH v Pchjongčchangu, jež začnou 9. února.

Zdroj: ARD, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.