ČTsport

ČTsport
středa 26. září 2018 Andrea

Akrobatické lyžování: Exhibiční podívaná ve Sněžném parku a skikrosařka Kučerová

Velikost textu:

Akrobatické lyžování je zásluhou legendárního skoku Aleše Valenty ze Salt Lake City 2002 symbolem českého úspěchu pod pěti kruhy. Od olympijských her v americkém státu Utah nicméně uběhlo 16 let a mnohé se změnilo. V repertoáru disciplín je například krom tradičních skoků a jízdy v boulích také skikros, U-rampa a slopestyle. V pchjongčchangském Sněžném parku Phoenix se o nejcennější z nejcennějších vavřínů popere 264 sportovců z 25 zemí. Národní barvy bude hájit skikrosařka Nikol Kučerová.

Nikol Kučerová
Nikol Kučerová

Bývalá alpská lyžařka se skikrosu věnuje od roku 2009, ve SP je aktuálně dvaadvacátá. Životního výsledku mezi elitou dosáhla během sezony 2010/11 v italském Innichenu, kde skončila třetí. Na stejném místě si připsala i nejlepší letošní umístění, konkrétně šesté místo. Olympijskou premiéru zažila v Soči 2014 a obsadila 24. pozici.    

Olympijské soutěže v akrobatickém lyžování probíhají:

Od pátku 9. února do pátku 23. února

Místo:

Sněžný park Phoenix

Soutěže:

Akrobatické skoky, jízda v boulích, U-rampa, slopestyle, skikros

Počet účastníků:

264 účastníků z 25 zemí rozdělených do deseti soutěžních kategorií

Česká účast:

Nikol Kučerová (skikros)

Na zlatý úspěch ze Soči se v akrobatických skocích pokusí navázat Bělorus Anton Kušnir. Hlavními vyzyvateli třiatřicetiletého lyžaře budou Maxim Burov z Ruska a Ťia Cung-jang z Číny, bronzový z předchozích Her. V ženské kategorii letos exceluje především jeho krajanka Sü Meng-tchao. Dominanci stříbrné medailistky z roku 2014 bude chtít minimálně ohrozit australské trio Lydia Lassilaová, Laura Peelová a Danielle Scottová.

Jízdě v boulích suverénně kraluje Mikael Kingsbury. Začátkem ledna se stal historicky neúspěšnějším závodníkem SP a po stříbru ze Soči vyhlásil jednoznačný cíl - zlato z Pchjongčchangu. Za největší soupeře pětadvacetiletého Kanaďana lze označit Dmitrije Reiherda z Kazachstánu a Australana Matta Grahama. I mezi ženami zaútočí na vítězství zástupkyně ze země javorových listů Justine Dufourová-Lapointeová. O olympijský double bude bojovat zejména s Jaelin Kaufovou (USA) a Britteny Coxovou (Austrálie).

Sněžný park Phoenix v Pchjongčchangu
Sněžný park Phoenix v Pchjongčchangu

Na U-rampě září David Wise z USA, šampion z předchozích Her, kterému více než zdatně konkuruje krajan Alex Ferreira. Američané si podmanili 4 z 5 závodů Světového poháru a vzájemný souboj lze očekávat i pod pěti kruhy. V ženské kategorii je situace vyrovnaná a medailové ambice má minimálně triumvirát Brita Sigourneyová (USA), Cassie Sharpeová (Kanada) a obhájkyně zlata Maddie Browmanová (USA).  

Slopestyle měl v Soči olympijskou premiéru. Do historie se zapsali Američan Joss Christensen a Kanaďanka Dara Howellová. Oba budou na startu i v Pchjongčchangu, ale mezi hlavními favority nefigurují. Lídrem SP je Andri Ragettli ze Švýcarska s těsným náskokem před Norem Oysteinem Braatenem a Švédem Oscarem Westerem. Jeho krajanka Jennie-Lee Burmanssonová suverénně dominuje ženám. Konstantní výkonnost nicméně prokazuje i norské duo Tiril Sjaastadová Christiansenová, Johanne Killiová. 

Ve skikrosu bude po boku Nikol Kučerové bojovat o cenné kovy především švédská královna SP Sandra Näslundová, která si v sezoně 2017/18 podmanila 7 z 9 závodů. Druhé místo aktuálně patří Heidi Zacherové z Německa. Obhájkyně titulu Marielle Thompsonová z Kanady si v říjnu vážně poranila koleno a v Jižní Koreji se nepředstaví. Francouz Jean-Frédéric Chapuis naopak slibnou šanci na zlatý double má. V hodnocení SP ovšem zaostává za Marcem Bischofbergerem ze Švýcarska.

Počátky akrobatického lyžování spadají do 60. let 20. století. První závody se uskutečnily v roce 1966 v USA. Premiéru na OH zaznamenala jízda v boulích, konkrétně v Albertville 1992. O dva roky později ji v Lillehammeru následovaly skoky, od Vancouveru 2010 přibyl skikros a v Soči 2014 rozšířily program U-rampa a slopestyle.

Ve všech zmíněných disciplínách je zapotřebí skloubit rychlost, skokanské dovednosti, balanc a notnou dávku adrenalinu. Z českých zástupců se v posledních letech prezentovali ve velmi dobrém světle zejména Nikola Sudová (jízda v boulích) a Tomáš Kraus (skikros). Medailové ambice na OH 2010, respektive 2014 však nenaplnili a úspěšnou kariéru poté ukončili. Kraus je historicky prvním vítězem celkového hodnocení SP ve skikrosu.   

Zdroj: ČT sport, olympic.cz, pyeongchang2018.com

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.