ČTsport

ČTsport
pondělí 23. července 2018 Libor

V Pchjongčchangu budou chybět i Šipulin s Usťugovem, MOV je na Hry nepustí

Velikost textu:
aktualizováno 23. 1. 2018 18:39

Mezinárodní olympijský výbor nepovolil start na zimních olympijských hrách ani biatlonistovi Antonu Šipulinovi a běžci na lyžích Sergeji Usťugovovi. Stejný osud potkal i hvězdu rychlobruslení na krátké dráze Viktora Ana. Naopak jistotu účasti má podle serveru Sports.ru trojice biatlonistů Taťjana Akimovová, Anton Babikov a Uľjana Kajševová.

Anton Šipulin
Anton Šipulin

Kvůli dopingovým podvodům na minulých Hrách v Soči ruský tým do Pchjongčchangu nesmí, "čistí" ruští sportovci však mohou bojovat o olympijské medaile jako nezávislí. Komise MOV v minulém týdnu zúžila původní ruský seznam z 500 lidí na 389, jména ani důvod jejich vyřazení ale neuvedla.

Šipulin a Usťugov měli patřit k ruským medailovým nadějím. Usťugov loni vyhrál Tour de Ski a na mistrovství světa pak získal pět medailí, Šipulin má z MS sedm cenných kovů a v tomto ročníku Světového poháru biatlonistů mu patří čtvrté místo. Před čtyřmi roky v Soči byl finišmanem zlaté štafety.

Člen ruské štafety Jevgenij Garaničev
Člen ruské štafety Jevgenij Garaničev

Místopředseda Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov hodlá požádat představitele MOV o vysvětlení. "Tito sportovci nebyli zapleteni do žádné dopingové historie, nefigurují ani ve zprávě Oswaldovy komise. Podstoupili řadu dopingových zkoušek a jejich výsledky potvrzují, že jsou čistí, tudíž mají právo se Her zúčastnit," řekl.

Do Koreje nepojede ani olympijský vítěz ze Soči Alexej Volkov a bronzový medailista z Her 2014 Jevgenij Garaničev. Oba se místo toho ukážou na evropském šampionátu v biatlonu, který od středy pořádá italský Ridnaun.

Podle ruských funkcionářů jsou mezi vyřazenými také rychlobruslařští mistři světa Pavel Kuližnikov a Denis Juskov, kteří mají za sebou dopingový trest. Biatlonisté prošli podle médií jen tři, z hokejové nominace vypadla petrohradská dvojice Anton Bělov, Sergej Plotnikov a Michail Naumenkov s Valerijem Ničuškinem, kteří hrají za CSKA Moskva.

Na olympiádu nedostanou pozvání ani krasobruslaři Xenia Stolbovová a Ivan Bukin, medailisté z letošního ME - Stolbovová v Moskvě získala stříbro v kategorii sportovních dvojic, Bukin bronz v tancích na ledě. Ruský krasobruslařský svaz označil rozhodnutí za absurdní a obvinil MOV, že se snaží vyprovokovat Rusko k bojkotu Her.

přehrát video
Na Hry nesmí Rusové Šipulin a Usťugov
Zdroj: ČT sport, ČTK, Sports.ru

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.