ČTsport

ČTsport
úterý 17. července 2018 Martina

Sáblíková vlétla do nové sezony skvěle. V Číně ovládla závod na 3000 metrů

Velikost textu:
aktualizováno 11. 11. 2016 14:37

Charbin (Čína) - Martina Sáblíková se velice rychle oklepala z cyklistického fiaska a na začátku rychlobruslařské sezony prokázala parádní formu. V čínském Charbinu ovládla závod na 3000 metrů, druhá Marije Jolingová za českou reprezentantkou zaostala o 1,14 sekundy. Třetí skončila Kanaďanka Ivanie Blondinová.

Martina Sáblíková
Martina Sáblíková

Devětadvacetiletá Sáblíková se představila až v poslední rozjížďce dnešního programu a byla na ní patrná nervozita. Dokonce nejprve předčasně odstartovala. "Byla jsem strašně nervózní. Druhý ulitý start už by znamenal diskvalifikaci. Dávala jsem si veliký pozor. Ale tím to zdaleka nekončilo. Po deseti metrech jsem málem spadla... Naštěstí jsem to ustála," uvedla Sáblíková.

Svoji jízdu pak začala svěřenkyně trenéra Petra Nováka tradičně pomaleji, dlouho se držela na pomyslném třetím místě, ale v závěru předstihla svoji soupeřku Ireen Wüstovou z Nizozemska a dojela si pro 43. individuální triumf v SP v kariéře. "Taktizovat moc nešlo. Většinu závodu měla Ireen navrch. Já dokázala jít před ní až poslední dvě kola, kdy jsem jí odjela," uvedla Sáblíková.

"Mám obrovskou radost. Pořádně jsem nevěděla, jak na tom jsem, navíc ty podmínky tady byly extrémně těžké. Led byl pomalý a bylo náročné udržet nějaký rytmus až do konce. Kdo to dokázal i v posledních dvou kolech, kdy síly ubývaly, mohl pomýšlet na vítězství," konstatovala rychlobruslařka.

Wüstová, hlavní rivalka české reprezentantky v posledních letech, závěr nezvládla a skončila až sedmá. Pouze v divizi B se představila třiačtyřicetiletá Němka Claudia Pechsteinová, ale dosažený čas by jí stačil v absolutním pořadí na páté místo.

Sáblíková, rodačka z Nového Města na Moravě, tak úspěšně vykročila za celkovým jedenáctým triumfem v seriálu, kterému kraluje nepřetržitě od sezony 2006/07. "Pro můj osobní pocit je pěkné, když vím, že v 29 letech dokážu pořád ještě vyhrávat i po tolika úspěšných sezónách. Mladším holkám jsem ukázala, že se mnou pořád musí počítat," podotkla Sáblíková.

Trojnásobná olympijská vítězka se v Číně představí ještě v závodech na 1000 a 1500 metrů i v týmovém závodě. Kilometr a týmové klání ji čekají v sobotu.

V Charbinu se představila i Nikola Zdráhalová, jež byla v divizi B šestnáctá. V druhé výkonnostní skupině závodu na 5000 metrů mužů nastoupil Sebastian Druszkiewicz, ale byl diskvalifikován. Česká dvojka Karolína Erbanová v Číně nestartuje.

SP v rychlobruslení v Charbinu (Čína)

Muži

5000 m: 1. Kramer 6:21,60, 2. Bergsma 6:22,38, 3. Kooiman (všichni Niz.) 6:26,43, ...divize B: Druszkiewicz (ČR) diskvalifikován.

Ženy

500 m: 1. Kodairaová 38,00, 2. Cudžiová (obě Jap.) 38,17, 3. Ťing Jü (Čína) 38,18.
3000 m: 1. Sáblíková (ČR) 4:08,26, 2. Jolingová (Niz.) 4:09,40, 3. Blondinová (Kan.) 4:09,78, ...divize B: 16. Zdráhalová (ČR) 4:24,08.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.