ČTsport

ČTsport
středa 26. září 2018 Andrea
MS v klasickém lyžování

Kožíšek s Razýmem skončili ve sprintu šestí, dominovalo Norsko

Velikost textu:
aktualizováno 22. 2. 2015 16:35

Falun (Švédsko) – Na začátku to vypadalo, že ve finále sprintu dvojic na mistrovství světa skončí suverénně poslední. České duo Dušan Kožíšek, Aleš Razým se však včas zvedlo a nakonec obsadilo šestou příčku. S velkou převahou vyhráli Norové Finn Haagen Krogh a Petter Northug, kteří tak napodobili úspěch svých krajanek Ingvild Flugstad Östbergové a Maiken Caspersen Fallaové.

Dušan Kožíšek
Dušan Kožíšek

V mužské kategorii skončili na stupních vítězů ještě Rusové a Italové, mezi ženami se to povedlo domácím Švédkám a Polkám.

"Šestý místo je hezký, byť jsem si přál další medaili a s Alešem by to vůbec bylo skvělý. Není to vyloženě nadšení, ale spokojenost je," řekl Kožíšek, bronzový ze sprintu dvojic na MS v letech 2005 a 2007. Razým, kterému se v této zimě příliš nedařilo, bral výsledek všemi deseti. "Kdyby mi to někdo dal před závodem, tak to beru a ani nejedu. Měli jsme trošku smůly i trochu štěstí," usmál se Razým.

Češi ale nezačali nejlíp, Razým od startu ztrácel a jel na chvostu. "Nejelo to, byla tam nějaká zrada materiálu. Měli jsme připravené dvoje lyže, pak jsem vzal ty druhé a na těch už se mi jelo líp," řekl Razým a cítil se na trati hrozně. "Já jsem si říkal, že to je v prdeli a že jsem za blbce. Ale naštěstí jsem se pořád ještě dokázal koncentrovat, asi i díky průběhu toho závodu. Nakonec to bylo i docela zajímavé. Ale kdyby to všechno klaplo, tak jsme mohli být o kousek v lepším souboji vzhledem k medailím."

V první polovině závodu tak čeští reprezentanti uzavírali finálovou desítku, ale pak se začali posouvat startovním polem vzhůru. Kožíšek v závěrečném úseku vytáhl český tandem i se štěstím až na šestou pozici, jelikož před ním při nájezdu na stadion spadl Francouz. "Tenhle závod je zajímavý tím, že lyžaři padají jak hrušky ze stromu. Já spadl na olympiádě ve Vancouveru, v Sapporu na MS Švédi a Norové," řekl Kožíšek, který projel cílem s mankem necelých 17 sekund na vítězné Nory.

Ti měli finále naprosto ve své režii. Od třetího ze šesti úseků netaktizovali a jeli naplno. Díky tomu se odpoutali od zbytku pole a Northug vyjížděl na posledních 1 400 metrů s náskokem více než 15 sekund. Devětadvacetiletý lyžař, který si po sezoně odpyká trest za loňskou autonehodu, tak ve Falunu získal druhé zlato po sprintu jednotlivců. Celkem se mistrem světa stal pojedenácté.

Stejně jako v individuálních klasických sprintech norští reprezentanti dominovali. V ženském finále Östbergová ujela soupeřkám na pátém úseku a Fallaová náskok bez problémů udržela. V dramatickém finiši o stříbro porazila Švédka Stina Nilssonová Polku Jaskowiecovou.

Běh na lyžích - sprint dvojic volnou technikou:

Muži (6x1,4 km): 1. Krogh, P. Northug (Nor.) 15:32,89, 2. Petuchov, Krjukov (Rus.) -5,64, 3. Nöckler, Pellegrino (It.) -5,73, 4. Bing, Tscharnke (Něm.) -6,11, 5. Nousiainen, Jylhä (Fin.) -13,66, 6. Razým, Kožíšek (ČR) -16,73, 7. Newell, Hamilton (USA) -17,48, 8. Kreczmer, Starega (Pol.) -26,46, 9. Halfvarson, Peterson (Švéd.) -47,43, 10. Duvillard, Gros (Fr.) -1:01,04.

Ženy (6x1,2 km): 1. Östbergová, Fallaová (Nor.) 14:29,57, 2. Ingemarsdotterová, Nilssonová (Švéd.) -8,17, 3. Kowalczyková, Jaskowiecová (Pol.) -8,48, 4. Fesselová, Hermannová (Něm.) -11,57, 5. Docenková, Matvějevová (Rus.) -29,19, 6. Thomasová-Hugueová, Aymonierová (Fr.) -30,26, 7. Bonerová, Van der Graaffová (Švýc.) -33,98, 8. Caldwellová, Digginsová (USA) -34,06, 9. Višnarová, Razingerová (Slovin.) -42,39, 10. Sarasojaová-Liljaová, Kyllönenová (Fin.) 42,90.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.