BBV po 25 letech

Razým poskočil po sprintu už na osmé místo

Oberhof – Sprint volnou technikou, druhý díl Tour de Ski, vyhrál Švéd Calle Halfvarsson. Třetí po kvalifikaci Aleš Razým skončil v semifinále a obsadil dvanácté místo. Závod žen ovládla překvapivě Halfvarssonova krajanka Hana Eriksonová, která si připsala své premiérové vítězství ve světovém poháru. Až čtyřiadvacátá běžkyně v kvalifikaci porazila v cíli druhou Němku Denise Herrmanovou. Norská suverénka, vedoucí žena Tour Marit Björgenová, skončila pátá. Eva Vrabcová-Nývltová dojela čtyřiadvacátá.

Alex Harvey
zdroj: ČTK/AP

Vítěz sprintu Halfvarsson rozbil ve vedení etapového závodu kanadský dvojblok a na Alexe Harveyho ztrácí 20 sekund, třetí je Devon Kershaw. Aleš Razým se posunul na osmé místo a na Harveyho ztrácí 38,1 sekundy.

"Výsledek se mi líbí a navíc jsem rád, že se mi povedlo postoupit ze čtvrtfinále. Takže u mě panuje trojnásobná spokojenost," pochvaloval si Razým. Lépe si ve sprintu světového poháru zatím počínal jen jednou, před pěti lety skončil v Davosu jedenáctý. "Tím, že jsem schytal pátou (čtvrtfinálovou) rozjížďku, tak jsem měl (před semifinále) poměrně málo času, abych si trochu odpočinul. Takže jsem to už odjel trochu odevzdaně, rychleji jsem nemohl. Kdybych s někým bojoval, tak se vyhecuju," řekl Razým.

Bauerovi nenahrála změna programu

Razýmovi reprezentační kolegové z kvalifikace nepostoupili - v sobotu dvanáctý Martin Jakš obsadil 43., Dušan Kožíšek 52., Ondřej Horyna 74., Lukáš Bauer 94. a Jiří Magál předposlední 104. pozici.

Jakš si tak pohoršil na 24. pozici s odstupem 57,5 sekundy na první místo. Dvojnásobný vítěz Tour Bauer, jenž zvažuje, že po čtvrté etapě odstoupí, je na 81. pozici. Dlouholeté české jedničce nenahrála změna dnešního programu, kdy organizátoři v Oberhofu kvůli nedostatku sněhu místo plánované stíhačky klasicky zařadili bruslařský sprint. Ten je na programu i v úterní třetí etapě po dni volna v Lenzerheide.

Dvanáctá žena ze sobotního prologu Vrabcová-Nývltová se kvalifikovala do vyřazovacích bojů jako sedmadvacátá a vypadla ve čtvrtfinále, kde obsadila pátou pozici. "Jsem hodně spokojená, postup ve sprintu pro mě není zrovna typický. Už jsem si říkala, že sprinty prostě jezdit nebudu, protože mi nejdou, a teď tohle. Možná bych to měla přehodnotit," řekla Vrabcová-Nývltová. Petře Novákové unikl postup o osm míst, Karolína Grohová byla šestašedesátá.

Pořadí vede pátá Marit Björgenová, která má náskok 18,7 sekundy před druhou Němkou Denise Herrmannovou. Vrabcová-Nývltová za norskou favoritkou zaostává o 55,3 sekundy. Mužský lídr Harvey vede o 20,2 sekundy před Halfvarssonem.

Výsledky SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberhofu

Muži: 1. Halfvarsson (Švéd.) 3:08,6, 2. Pellegrino (It.) -0,3, 3. Sundby (Nor.) -1,8, 4. Eriksson (Švéd.) -5,5, 5. Wenzl (Něm.) -8,6, 6. Northug (Nor.) -32,3, ...12. Razým vyřazen v semifinále, 43. Jakš, 52. Kožíšek, 74. Horyna, 94. Bauer, 104. Magál (všichni ČR) všichni vyřazeni v kvalifikaci.

Průběžné pořadí Tour (po 2 ze 7 závodů): 1. Harvey (Kan.) 11:26,1, 2. Halfvarsson -20,2, 3. Kershaw (Kan.) -21,8, 4. Eriksson (Švéd.) -21,9, 5. Sundby -26,8, 6. Northug -34,0, ...8. Razým -38,1, 24. Jakš -57,5, 50. Kožíšek -1:17,3, 71. Horyna -1:23,1, 81. Bauer -1:26,3, 98. Magál -1:49,5.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 28 závodů): 1. Sundby 428 b., 2. Legkov 294, 3. Jespersen (Nor.) 274, 4. Manificat (Fr.) 266, 5. Poltoranin (Kaz.) 259, 6. Halfvarsson 237, ...15. Bauer 119, 39. Razým 68, 59. Jakš 30, 84. Magál 14.

Ženy: 1. Eriksonová (Švéd.) 3:25,7, 2. Herrmannová (Něm.) -0,8, 3. Östbergová (Nor.) -4,3, 4. Fesselová (Něm.) -4,4, 5. Björgenová (Nor.) -4,8, 6. Angerová (Něm.) -9,3, ...24. Vrabcová-Nývltová vyřazena ve čtvrtfinále, 38. Nováková, 66. Grohová (všechny ČR) obě vyřazeny v kvalifikaci.

Průběžné pořadí Tour (po 2 ze 7 závodů): 1. Björgenová 9:08,7, 2. Herrmannová -18,7, 3. Östbergová -25,8, 4. Jacobsenová (Nor.) -28,2, 5. Kyllönenová (Fin.) -29,0, 6. Jaškowiecová (Pol.) -34,3, ...19. Vrabcová-Nývltová -55,3, 43. Nováková -1:15,0, 63. Grohová -1:36,2.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 28 závodů): 1. Björgenová 656, 2. Kowalczyková (Pol.) 444, 3. Johaugová (Nor.) 406, 4. Kallaová (Švéd.) 401, 5. Herrmannová 330, 6. Randallová (USA) 303, ...22. Vrabcová-Nývltová 91.