ČTsport

ČTsport
pondělí 22. října 2018 Sabina

Kateřina Novotná vypadla na trati 500 metrů ve čtvrtfinále

Velikost textu:
aktualizováno 18. 2. 2010 04:42

Praha - Rychlobruslařka Kateřina Novotná nedosáhla na vytoužený postup do finále olympijského závodu na 500 metrů v short tracku, v celkovém pořadí skončila 12. Turínské zlato z této disciplíny suverénně obhájila Číňanka Wang Meng. Česká reprezentantka měla za základě výsledků kvalifikace nevýhodnou startovní pozici u vnějšího mantinelu, navíc si musela dávat pozor, protože měla napomenutí za ulitý start. Prakticky celý závod kroužila Novotná na posledním čtvrtém místě. Až v závěrečném kole se na chvíli dostala na postupové druhé místo, ve strkanici s ostatními závodnicemi ale o tuto pozici přišla a do cíle dojela čtvrtá. Informace najdete také na webovém speciálu ČT zoh.cz.

Česká rychlobruslařka Kateřina Novotná jede na čtvrtém místě, vpředu američanka Katherine Reutterová.
Česká rychlobruslařka Kateřina Novotná jede na čtvrtém místě, vpředu američanka Katherine Reutterová.
Otevřít galerii
 • Česká rychlobruslařka Kateřina Novotná jede na čtvrtém místě, vpředu američanka Katherine Reutterová. zdroj: AP Photo https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Číňanka Wang Meng slaví zlatou medaili v short tracku na 500 metrů. zdroj: AP Photo https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1439/143842.jpg?1266467837

Následně sice byla diskvalifikována korejská závodnice Pak Sung-hi, ale do dalších bojů postupují vždy jen dvě rychlobruslařky. Úřadující evropská šampionka ve víceboji obhajovala ve Vancouveru na této trati šesté místo z předchozí olympiády, v Kanadě se představí ještě v závodech na 1500 a 1000 metrů. "Momentálně si ale asi nejvíce věřím na patnáctistovce. Tam to není jen o startu jako na pětistovce. Více se závodí a taktizuje," vysvětlovala Novotná.

0Kateřina Novotná po závodě:

"Ze čtvrté pozice se těžko startuje. Musela jsem čekat, a čekala, že tam bude nějaká kolize, protože jsme všechny chtěly postoupit. V posledním kole šla Korejka do Kanaďanky, trochu ji vystrčila, já jsem tam vjela, snažila jsem se toho využít, ale bohužel se to nepovedlo."

Nakonec se ani nesnažila podávat protest u rozhodčích, i když jí Kanaďanka Kalyna Robergeová rukou zabránila v posunu vpřed. "Rychlost jsem měla, takže by se mi to asi povedlo, ale šlo o to, že jsme byly hrozně blízko u sebe. Celkově jsem ale spokojená. Jsem mezi dvanácti a další závody mě ještě čekají," uvedla pětadvacetiletá rychlobruslařka.

Do semifinále postoupily vítězná Američanka Katherine Reutterová a druhá Robergeová. Reutterová časem 43,834 sekundy vylepšila olympijský rekord, jeho držitelkou však byla jen pár minut, než si ho vzala zpět favorizovaná Wang Meng. Obhájkyně turínského zlata vyhrála druhé čtvrtfinále v čase 43,284 sekundy, v semifinále se pak dokonce dostala pod 43 vteřin (42,985).

I ve finále byla Wang Meng zcela suverénní, třebaže stejně jako Novotná dostala varování za ulitý start. Hned na počátku jízdy si ale před triem soupeřek vypracovala značný náskok a v čele kroužila nikým neohrožována. Druhá skončila Kanaďanka Marianne St. Gelaisová, bronz získala Arianna Fontanaová z Itálie.

Kateřina Novotná
Kateřina Novotná
Více fotek
 • Kateřina Novotná autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/14/1382/138104.jpg
 • Výsledky short tracku žen na 500 metrů autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1439/143837.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.