ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar

Liberecké mistrovství světa bude stát daňové poplatníky dvě miliardy korun

Velikost textu:

Liberec - Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci přijde daňové poplatníky již na 2 miliardy korun. Po středečním rozhodnutí vlády státní dotace vzrostla na 1,45 miliardy korun a je tedy o 150 milionů vyšší, než byl původní předpoklad. Vyplývá to z údajů ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Dalších 400 milionů přidal Liberec a 150 milionů Liberecký kraj.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Když v roce 2004 Liberec získal právo uspořádat šampionát, hovořil tehdejší šéf organizačního výboru Roman Kumpošt o státní dotaci na infrastrukturu ve výši 1,3 miliardy korun. Počítal s tím, že 300 milionů na samotné uspořádání organizátoři pokryjí jednak z dotace od Mezinárodní lyžařské federace (FIS), a jednak z vlastních zdrojů.

Kumpošt byl loni v létě odvolán, kritici z MŠMT mu vyčítali chyby při nakládání s dotacemi. V té době měl organizační výbor slíbeno ještě 750 milionů korun, Kateřina Neumannová však dostala ze státní pokladny ještě o 150 milionů víc.

Část těchto prostředků padne na samotnou organizaci šampionátu, s čímž se původně nepočítalo. Dvě stě milionů korun měla přinést dotace od FIS, ale ta se vlivem silnější koruny zmenšila na 180 milionů. Z plánovaných 120 milionů ze vstupného zatím organizační výbor získal jen asi 20 milionů a také sponzoři nenaplnili pokladnu tak, jak se předpokládalo.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) středeční rozhodnutí vlády označil za vynucený krok. Kabinet měl podle něj jen dvě možnosti - dostát reputaci České republiky a nezbytné výdaje uhradit, nebo riskovat obrovskou světovou ostudu a znehodnotit peníze, vynaložené dosud na mistrovství světa. Kalousek osobně nesouhlasí s rozhodnutím pořádat mistrovství světa v Liberci, o němž rozhodla předchozí vláda.

Mluvčí MŠMT Ondřej Gabriel řekl, že vláda musela přidat pořadatelům peníze i kvůli světové finanční krizi. Velké firmy prý sice neztratily o šampionát zájem, ale nemohou vložit do reklamy tolik peněz, kolik předpokládaly. "Krize se promítla do prodeje vysílacích práv i do jednání s dodavatelskými firmami," dodal Gabriel.

Nejnovějších 189 milionů korun od vlády poslouží na výstavbu zázemí pro diváky, na ubytování a na řešení dopravní situace při mistrovství světa. Za více než 100 milionů korun se postaví montované tribuny, WC a prodejní stánky do areálů na Ještědu a ve Vesci. Zaplatí se z nich rovněž služby a infrastruktura pro televizní štáby, rozšíří se informační systémy.

Dalších asi 70 milionů korun využijí pořadatelé na ubytování pro závodníky, představitele FIS či novináře. Asi 13 milionů korun dají na pronájem automobilů a autobusů, na dopravní značení a na zajištění průjezdnosti na silnicích v Liberci a okolí v době konání mistrovství.

Celkový rozpočet šampionátu, který se uskuteční od 18. února do 1. března, se může přiblížit 2,5 miliardám korun.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.