ČTsport

ČTsport
úterý 17. července 2018 Martina
CURLINGOVÁ OLYMPIJSKÁ KVALIFIKACE

Češi si zahrají play-off o olympiádu. Rozhodla o tom výhra nad Nizozemskem a ruská pomoc

Velikost textu:
aktualizováno 10. 12. 2017 11:30

První část nutné podmínky v boji o Pchjongčchang čeští curleři zvládli. V posledním kvalifikačním utkání porazili Nizozemsko 8:4 a připsali si důležitou výhru, která je udržela ve hře o olympiádu. Do tříčlenného play-off jim pak pomohli Rusové, kteří porazili v souběžně hraném utkání Čínu 8:5. Češi narazí v nadstavbě na Dánsko, které nestačilo na Itálii. Naději už ztratily české curlerky, které v Plzni skončily čtvrté a do tříčlenného play-off o dvě účastnická místa nepostoupily. Přímý přenos utkání Česko – Dánsko o přímý postup na olympiádu sledujte v neděli od 16:00 na programu ČT sport a na webu ctsport.cz.

Radost českých curlerů
Radost českých curlerů

"Nemám slov. Paráda, byl to naprosto úžasný zážitek vyhrát doma před plným publikem. Nikdy jsem to nezažil a jsem z toho úplně dojatý. A navíc je to vlastně naše třetí olympijská šance. Tak snad bude platit do třetice všeho dobrého," řekl Snítil.

"Po páteční prohře měl tým mítink a dostali jsme hrozně za vyučenou. Až jsem si říkal, že se na to vykašlu, že dvacet let hraju curling, a stejně jsem ho nepochopil. Ale očividně to fungovalo a proti Holanďanům jsme hráli moc pěkně," řekl Snítil.

Zápas českých curlerů proti Nizozemcům začal svižně a soupeř spustil hned v prvním endu prudkou ofenzivu. Ke konci první hry si vypracoval pozici, kdy mohl útočit až na zisk čtyř bodů. Chybou při posledním kameni ale vybídl skipa Jiřího Snítila k tomu, aby výhodu v prvním endu zakončil dvojkou.

přehrát video
Čeští curleři porazili Nizozemsko a zahrají si play-off o olympiádu

Češi se po prvním endu uklidnili a mírnou převahu potvrzovali v dalších hrách, přestože Nizozemci snížili na 1:2. Čeští svěřenci Briana Graye přistoupili na ofenzivní hru a nadále byli v zápase velice aktivní. Navíc více chyb kupil holandský tým. Mírná komplikace ale přišla na konci čtvrtého endu, kdy došlo na srovnání skóre na 2:2.

Jiří Snítil ale zachoval pevné nervy na konci pátého endu a další dvojkou poslal svůj tým znovu do vedení, tentokrát 4:2. Navíc v šestém endu potvrdili dobrou ruku Jindřich Kitzberger a hlavně Lukáš Klíma. Čekání na nizozemskou chybu však nevyšlo a do sedmého endu se šlo po jedničce Jaapa van Dorpa za těsného stavu 4:3.

Martin Snítil se blýskl na začátku sedmé hry, kdy se mu podařil double clearing dvou nizozemských kamenů, čímž vyčistil cílové kruhy a jejich okolí. Nizozemská chyba pak přece jen přišla. Skip van Dorp nezvládl svůj závěrečný pokus a Jiří Snítil posledním kamenem zařídil trojkou výrazný náskok – 7:3.

Nizozemci potřebovali rychle bodovat a snížení na rozdíl tří bodů zařídili hned v následujícím endu. Výhodu do deváté hry si tak přenesli Češi, kterou zužitkovali ziskem jedničky. Poté Nizozemci vzdali a utkání ukončili. O poslední místo na olympiádě se Češi utkají v play-off proti Dánsku. Skandinávci v prvním utkání nadstavby podlehli Italům 5:6, Jihoevropané se tak kvalifikovali z Plzně na olympiádu jako první.

Po zkušenosti z minulé kvalifikace připadá Snítilovi lepší hrát až druhý zápas o olympiádu. "Protože prohrát první zápas a být úplný kousíček od olympiády, a najednou mít před sebou další celý zápas proti někomu, kdo je odpočatý, je hrozně těžké. Navíc je tam strašně málo času na regeneraci a je to i psychicky těžké," řekl Snítil. Spíš chtěl za soupeře Italy, přání se mu ale nesplnilo. "Dánové mají lepší tým," řekl.

Tým skipky Anny Kubeškové měl po základní skupině tři výhry a stejný počet porážek. K účasti v play-off potřeboval, aby Finky překvapily Dánky, ale to se nestalo. Dánky vyhrály jasně 9:3 už po osmém endu a o účast na únorových Hrách budou bojovat v neděli s Itálií, která podlehla v přímém souboji o olympiádu Číňankám 4:11.

Kvalifikační turnaj v curlingu o postup na OH:

Muži: Česko - Nizozemsko 8:4, Finsko - Německo 8:4, Itálie - Dánsko 3:8, Čína - Rusko 5:8.

Konečné pořadí: 1. Dánsko 6 výher/1 porážka, 2. Itálie 4/3, 3. Česko 4/3, 4. Rusko 4/3, 5. Čína 4/3, 6. Finsko 3/4, 7. Německo 2/5, 8. Nizozemsko 1/6.

Play-off: Dánsko - Itálie 5:6 po dodatečném endu.

Ženy: Čína - Německo 7:3, Finsko - Dánsko 3:9, Itálie - Lotyšsko 7:6 po dodatečném endu.

Konečné pořadí: 1. Itálie 5 výher/1 porážka, 2. Čína 5/1, 3. Dánsko 4/2, 4. Česko 3/3, 5. Lotyšsko 2/4, 6. Německo 2/4, 7. Finsko 0/6.

Play-off: Čína - Itálie 11:4 (Čína postoupila na OH).

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.