ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

IBU bude na zasedání v Anterselvě řešit ruský doping i Hamzův dopis

Velikost textu:

Praha - Ruskou dopingovou kauzu a také otevřený dopis předsedy českého svazu Jiřího Hamzy bude řešit sobotní mimořádné zasedání výkonného výboru Mezinárodní biatlonové unie (IBU) v italské Anterselvě. Hamza v dopise, který před týdnem vedení IBU odeslal, požaduje zejména razantní zpřísnění trestů pro dopující závodníky.

Jiří Hamza
Jiří Hamza

Hamza žádá mimo jiné vyšší pokuty, až milion eur (27 milionů korun) pro federace za každého sportovce, který bude usvědčen z dopingu. Chce, aby v případě pozitivního nálezu byly na dva roky sníženy národní kvóty v závodech, aby IBU snížila finanční podporu federacím, aby sportovci s dopingovou minulostí nemohli na olympijské hry a mistrovství světa a žádá finanční kompenzace pro sportovce, které dopující soupeř připravil o medaili na ZOH nebo MS.

Hamza v dopise žádá také o vysvětlení, proč IBU nerespektovala doporučení Mezinárodního olympijského výboru, aby do Ruska nebyly přidělovány žádné vrcholné akce. Biatlonová unie přiřkla Ťumeni mistrovství světa v roce 2021, na které pod vedením Hamzy kandidovalo také Nové Město na Moravě.

Boje proti organizovanému dopingu v Rusku se aktivně účastní i samotní biatlonisté, kteří rovněž vyzvali IBU k ráznému řešení. Výzvu Michala Šlesingra a Martina Fourcada podepsalo více než 150 závodníků.

Podle zprávy Světové antidopingové agentury WADA se organizovaný doping v Rusku týká i 31 biatlonistů včetně Olgy Viluchinové a Jany Romanovové, které už ale ukončily kariéru. Pokud jim bude doping prokázán, dodatečně by se posunuly na pódium v závodu štafet na OH v Soči původně čtvrté Češky.

Vedení IBU v minulých dnech uvedlo, že pokud se podezření z rozsáhlého dopingu mezi ruskými biatlonisty potvrdí, zváží vyloučení celé reprezentace ze Světového poháru.

Zdroj: ČTK, MfD

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.