Strachová znovu bodovala, ve slalomu v Bormiu skončila sedmnáctá

Bormio (Itálie) – Potřetí v řadě ve slalomu světového poháru dojela na bodech česká lyžařka Šárka Strachová. V italském Bormiu obsadila sedmnáctou příčku a potvrdila vzrůstající formu. Druhé vítězství v sezoně si připsala teprve osmnáctiletá americká mistryně světa Mikaela Shiffrinová a upevnila si vedení v průběžném pořadí disciplíny.

Zatímco v minulých závodech se Strachové nevydařilo první kolo a v druhém útočila, tentokrát to bylo v nepříznivých podmínkách za sněžení a deště přesně naopak. Její výchozí pozice byla díky čtrnácté příčce v prvním kole nejlepší v dosavadním průběhu sezony, ale druhá jízda Strachové byla málo agresivní a bývalá mistryně světa klesla.

Po dvacátém čase druhého kola ztratila Strachová na Shiffrinovou celkem 1,88 sekundy a podělila se o 17. místo s Kanaďankou Erin Mielzynskou. V hodnocení disciplíny v SP je dvaadvacátá. Druhá česká zástupkyně na startu Martina Dubovská nedokončila první kolo.

"Výkon v prvním kole byl velmi dobrý, do druhého mezičasu byl přímo skvělý," komentovala Strachová průběžné čtvrté místo. "Pak jsem ale udělala pár chyb a na spodní ploché části to moc nejelo. Tam jsem ztratila, ale přesto ta ztráta nebyla tak velká, dalo se posunout," popisovala lyžařka.

V druhé jízdě ale šanci nevyužila. "Zase jsem udělala pár chyb a pak to už nešlo dohnat na rovinaté části. Celkově ale cítím, že výkony jsou lepší a lepší, myslím, že se každým závodem zlepšuji," uvedla Strachová. V pondělí ji čeká obří slalom Evropského poháru ve Švýcarsku, pak kombinace v Zauchensee a slalom ve Flachau.

V minulém závodu v rakouském Lienzu byla Strachová dvanáctá, předtím v Courchevelu osmnáctá a v Levi do druhého kola nepostoupila. Na Bormio má příjemné vzpomínky, v roce 2008 tam byla třetí ve finále světového poháru a v nedaleké Santa Caterině získala bronz na mistrovství světa 2005.

Nejrychlejší ženě prvního kola Shiffrinové se druhá jízda rovněž nepovedla ideálně, zajela jedenáctý čas, ale vedení udržela o 13 setin před Marií Pietilaeovou-Holmnerovou ze Švédska. Na třetí místo se díky nejrychlejšímu druhému kolu dostala Francouzka Nastasia Noensová. Vítězka minulých dvou slalomů Marlies Schildová z Rakouska skončila šestá a v hodnocení disciplíny ztrácí na Shiffrinovou už 62 bodů.

Vedoucí žena SP Němka Maria Höflová-Rieschová byla po prvním kole pátá, ale když v druhém pokusu útočila, jízdu nezvládla a vypadla. Nevedlo se ani obhájkyni celkového vítězství v SP Tině Mazeové ze Slovinska, která po pátém místě v prvním kole zajela špatné druhé kolo a skončila čtyřiadvacátá.

Slalom se původně měl uskutečnit v Záhřebu, ale chorvatští pořadatelé se potýkali s nedostatkem sněhu a Italové organizaci převzali. Muži pojedou v pondělí pod umělým osvětlením.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Bormiu:

Ženy - slalom:

1. Shiffrinová (USA) 2:00,41 (57,72+1:02,69), 2. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -0,13 (57,75+1:02,79), 3. Noensová (Fr.) -0,62 (58,85+1:02,18), 4. B. Schildová (Rak.) -0,74 (58,52+1:02,63), 5. Gagnonová (Kan.) -1,11 (59,00+1:02,52), 6. M. Schildová -1,14 (58,90+1:02,65), 7. Kirchgasserová (obě Rak.) -1,31 (59,53+1:02,19), 8. Swennová-Larssonová (Švéd.) -1,34 (59,03+1:02,72), 9. Wirthová (Něm.) -1,35 (59,41+1:02,35), 10. Hansdotterová (Švéd.) -1,44 (58,45+1:03,40), ...17. Strachová -1,88 (58,88+1:03,41), Dubovská (obě ČR) nedokončila 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 4 z 8 závodů): 1. Shiffrinová 302 b., 2. M. Schildová 240, 3. Gagnonová 180, 4. Hansdotterová 178, 5. Höflová-Rieschová (Něm.) 140, 6. Lösethová (Nor.) 110, ...22. Strachová 49, 47. Dubovská 3.

Průběžné pořadí SP (po 16 ze 34 závodů): 1. Höflová-Rieschová 611, 2. Weiratherová (Licht.) 609, 3. Fenningerová (Rak.) 597, 4. Gutová (Švýc.) 568, 5. Shiffrinová 514, 6. Mazeová (Slovin.) 449, ...64. Strachová 49, 104. Dubovská 3.