ČTsport

ČTsport
středa 24. října 2018 Nina
Světový pohár biatlonistek

Vítězné tažení Soukalové nadchlo rodiče i odborníky

Velikost textu:
aktualizováno 17. 3. 2013 13:02

Praha - Přes mobil na závodech v Polsku sledovala Gabriela Soukalová starší, jak její dcera završila ve finále světového poháru biatlonistů v Chanty Mansijsku vítězný hattrick. "Jsem nadšená. Je to opravdu skvělý výkon a smekám před ní," řekla matka českého objevu sezony.

Gabriela Soukalová
Gabriela Soukalová

Třiadvacetiletá Soukalová vyhrála na Sibiři díky rychlému běhu a přesné mušce čtvrteční sprint, o dva dny později triumfovala ve stíhacím závodu a dnes i v hromadném startu. Celkově tak skončila ve světovém poháru šestá.

"Hlavně se neprobudit. Přijde mi to jako sen. Je to neuvěřitelné. Juchal jsem u televize," řekl nadšený Jan Matouš, bývalý dvojnásobný medailista z mistrovství světa. "Je to úžasné. Měla sezonu výsledkově stabilní a tohle je parádní bonbonek na závěr sezony, který by chtěl mít každý," doplnila Kateřina Jakešová, mistryně světa z roku 2003, která tehdy skončila v konečném pořadí seriálu SP osmá.

Matka Soukalové nemohla koukat závod s hromadným startem v televizi, protože byla se svými svěřenci na závodech v Polsku. "Aspoň jsme to sledovali na internetu přes mobil. Bylo to dost napínavé, hlavně střelba, ale skvělé. Nečekala jsem, že dokáže vyhrát i potřetí," řekla bývalá reprezentantka, jež pod dívčím jménem Svobodová získala stříbrnou medaili ve štafetě v běhu na lyžích na ZOH v Sarajevu 1984.

 • Gabriela Soukalová odjíždí ze střelnice
  Gabriela Soukalová odjíždí ze střelnice autor: SERGEI ILNITSKY, zdroj: EPA
 • Soukalová na stupních vítězů mezi Francouzkou Dorinovou-Haberovou a Mäkäräinenovou z Finska
  Soukalová na stupních vítězů mezi Francouzkou Dorinovou-Haberovou a Mäkäräinenovou z Finska autor: SERGEI ILNITSKY, zdroj: EPA

S dcerou mluvila během finále na Sibiři několikrát prostřednictvím internetu. "Bavíme se o všem možném a snažím se to i odlehčit, aby to nebrala moc vážně, a říkám jí, ať to dělá jako v tréninku a bude to dobrý," řekla Soukalová starší. Spolu s manželem Karlem dceru společně dlouho trénovali a před touto sezonou se třiadvacetiletá naděje zařadila do skupiny Jindřicha Šikoly.

Biatlonistka Soukalová ve finále sezony ukázala, že je nejen skvělou běžkyní, ale má i pevné nervy. Ve stíhačce i v hromadném startu zvládla poslední položky a díky tomu vyhrála. "To byla nádhera, ona je neuvěřitelný bojovník. Tu jednu poslední ránu protahovala, ale zvládla to a trefila, to je pozitivní," všiml si Matouš.

V sezoně Soukalová vyhrála celkem čtyři závody, k tomu skončila druhá a třetí a pomohla k bronzu smíšené štafetě na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Stala se tak nejen českou, ale i světovou kometou zimy.

"Vědělo se, že je dobrá, ale měla smolné sezony, v kterých marodila a neměla možnost se extra projevit," připomněl Matouš, že například minulou zimu Soukalová ukončila předčasně kvůli viru.

Průlomová sezona pro ni přišla rok před olympiádou v Soči. Za rok bude jednou z hvězd a bude se očekávat, že na letošní výkony naváže. "To jí nezávidím, protože se na ní bude stavět a to je hodně těžké," řekla Jakešová. "Zodpovědnost jezdit stabilně je náročná a svazující. Přeju jí, aby byla zdravá, aby jí to šlo dál, protože je úžasné se na to dívat, když se daří," řekla Jakešová.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.