ČTsport

ČTsport
středa 24. října 2018 Nina

V Liberci začíná lyžařský šampionát, který má objevit nové hvězdy

Velikost textu:

Liberec - Nové hvězdy klasického lyžování má objevit mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let, které se celý tento týden bude konat v Liberci. Rozděleno bude jednadvacet medailových sad, junioři mají na programu patnáct závodů v běhu, skoku a severské kombinaci, závodníci do 23 let šest v běhu. Češi by mohli bojovat o medaile, žeň se ale nečeká. Přihlášeno je 652 závodníků z 36 zemí.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

V početném českém týmu je nyní 41 reprezentantů. Reprezentace juniorů čítá dvanáct běžců, šestnáct skokanů a pět sdruženářů, sestava do 23 let má osm běžců na lyžích. Na medaile by mohli dosáhnout skokanky na lyžích či talentovaný sdruženář Tomáš Portyk, jenž v Liberci vyhrál loni olympiádu mládeže. Dosavadní širší nominace skokanů a skokanek na lyžích bude ještě zúžena po úterním tréninku.

Šampionát dlouho ohrožovalo počasí. Velká obleva na přelomu roku dělala organizátorům vrásky, poslední dny ale přinesly ochlazení a nový přírodní sníh. Areál pro skoky na Ještědu je tak v ideální kondici, ve Vesci jsou připraveny tři okruhy. "Počasí nám hodně přálo, podmínky jsou takřka ideální," řekl sportovní ředitel MS Ivo Gréger.

přehrát video
MS juniorů v klasickém lyžování 2013 Česko

Přijede dcera Svana či syn Veerpala

Ve startovní listině jsou i známá jména. Dvacetiletá Julia Svanová je dcerou fenomenálního běžce z osmdesátých let minulého století Gundeho Svana, čtyřnásobného olympijského vítěze a sedminásobného mistra světa. Andreas Veerpalu má osmnáct let a je synem Andruse Veerpala, dvojnásobného olympijského vítěze, který dvakrát připravil Lukáše Bauera o zlato včetně závodu na 15 km klasicky na MS před čtyřmi lety právě v Liberci.

Osmnáctiletý Federico Cecon je synem nejslavnějšího italského skokana na lyžích všech dob Roberta Cecona, o dva roky mladší Filip Sakala je potomkem Jaroslava Sakaly, mistra světa v letech na lyžích. Dvaadvacetiletý Thomas Northug, dvojnásobný juniorský mistr světa, je bratrem současné běžecké hvězdy Pettera Northuga a Gianluca Cologna je o čtyři roky mladší sourozenec slavného Švýcara Daria Cologni.

Mládežnický šampionát zahájí oslavy 110. výročí vzniku Svazu lyžařů ČR a oficiálně bude odstartován v pondělí na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci.

Nominace ČR

Běh na lyžích:
Junioři: Petr Knop, Jakub Kordutch, Jakub Antoš, Adam Fellner, Filip Žižka, Michal Bartůněk. Muži do 23 let: Jan Bartoň, Jiří Horčička, Daniel Máka, Jakub Gräf, Jan Šrail, Jakub Rádl, Pavel Ondrášek, Miroslav Rypl, Jan Štochl.
Juniorky: Petra Nováková, Lucie Charvátová, Petra Hynčicová, Šárka Klaclová, Karolína Preisslerová.
Ženy do 23 let: Karolína Grohová, Sandra Schützová, Ludmila Horká, Kamila Knopová.

Skoky na lyžích:
Junioři: Vojtěch Štursa, Tomáš Friedrich, David Bartoš, Jan Souček, Filip Sakala.
Juniorky: Zdena Pešatová, Michaela Doleželová, Michaela Rajnochová, Barbora Blažková, Martina Joitová, Natálie Dejmková.

Severská kombinace, junioři: Tomáš Portyk, Martin Zeman, Adam Oplištil, Tomáš Vančura, Martin Dufek.

Program MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování

Pondělí 21. ledna: 12:00 sprint junioři a juniorky klasickou technikou.

Úterý 22. ledna: 12:00 sprint muži a ženy do 23 let klasickou technikou.

Středa 23. ledna: 10:00 a 13:45 závod sdruženářů na 10 km volnou technikou, 10:00 5 km volně juniorky, 11:30 10 km volně junioři.

Čtvrtek 24. ledna: 10:00 10 km volně ženy do 23 let, 11:30 15 km volně muži do 23 let, 13:00 skoky ženy, 18:00 skoky muži.

Pátek 25. ledna: 10:00 a 13:45 závod sdruženářů na 5 km volnou technikou, 10:00 skiatlon juniorky, 11:00 skiatlon junioři.

Sobota 26. ledna: 10:00 a 13:45 týmový závod sdruženářů volnou technikou, 10:00 skiatlon ženy do 23 let, 11:30 skiatlon muži do 23 let.

Neděle 27. ledna: 10:00 štafeta juniorky, 11:00 štafeta junioři.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.