ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Sáblíková: Po patnáctistovce jsem chtěla odstoupit

Velikost textu:

Heerenveen (Nizozemsko) – S vypětím všech sil a s velkými bolestmi dokončovala česká rychlobruslařka Martina Sáblíková ME ve víceboji. Trojnásobná vítězka, která po sedmi letech na tomto podniku nezískala žádný z cenných kovů a která se po celou dobu potýkala se silnými bolestmi zad, však byla se svým výkonem spokojena, i když chtěla v jeden moment ze závodu odstoupit. Nyní se tak chce co nejdřív dát do pořádku, aby byla připravena na mistrovství světa.

Martina Sáblíková na ME v Heerenveenu
Martina Sáblíková na ME v Heerenveenu

"Já jsem do toho dala všechno. Snažila jsem se, takže já si nemám co vyčítat," řekla krátce po skončení dvoudenních závodů. "Po patnáctistovce jsem říkala trenérovi, že nechci jet pětku, že chci odstoupit," nastínila složité rozhodování kvůli bolavým zádům.

"Po chvilce, když jsem se šla trochu projít, tak jsme se nakonec rozhodli, že nastoupím, ale opravdu jsem tam už nechtěla," přiznala čtyřnásobná šampionka, která po dojezdu do cíle pětikilometrové trati stejně jako v sobotu po 3 000 metrech dlouho ležela na ochranné bariéře vedle kluziště.

Trenér Petr Novák její stav konzultoval s lékaři a své svěřenkyni řekl, ať se sama rozhodne, jestli jet, nebo ne. Sáblíková se nakonec obrátila o radu i na bratra Milana, který rovněž patří do rychlobruslařské reprezentace, ale v Nizozemsku nestartoval.

Martina Sáblíková a trenér Petr Novák
Martina Sáblíková a trenér Petr Novák
Více fotek
 • Martina Sáblíková a trenér Petr Novák autor: Peter Dejong, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/43/4290/428996.jpg
 • Martina Sáblíková autor: PETER DEJONG, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/43/4290/428985.jpg
 • Martina Sáblíková autor: Peter Dejong, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/43/4290/428999.jpg
 • Martina Sáblíková autor: Alexei Filippov, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/43/4289/428856.jpg

"Musím se taky přiznat, že jsem volala svému bratrovi a ptala jsem se ho, jestli mám nastoupit, že mě to fakt bolí. A on mi řekl: Hele, jestli můžeš, tak jeď," poznamenala Sáblíková, která následně v Heerenveenu jasně ovládla závěrečnou pětikilometrovou trať.

To, že boj o vytouženou medaili bude hodně těžký, dobře věděla. Domácí Diane Valkenburgovou by musela na pětikilometrové trati porazit bezmála o deset sekund, nakonec jí k bronzu chyběla zhruba jedna vteřina a tři desetiny.

"Tak ten odstup byl opravdu hodně velký, což jsme všichni věděli a nikdo nevěděl, jak těch 12 a půl kola zajedu s těmi zády. Já jsem si netroufala říct, že bych opravdu mohla bojovat o tu medaili. Nakonec to o vteřinu nedopadlo, ale jak říkám, já jsem strašně spokojená," zdůraznila.

Teď každopádně Sáblíkovou čeká odpočinek a hlavně péče lékařů a dalších expertů. "Fyzioterapeuti teď se mnou asi budou mít trochu práci," podotkla s úsměvem. Chce se dát do pořádku, aby se mohla pokusit o medailový reparát na vícebojařském mistrovství světa v Hamaru.

"Je to za měsíc. Samozřejmě se budu snažit, ale je jasné, že ty, co startovaly tady, budou stejně silné. A uvidíme, kdo přijede z Ameriky a z Asie, nebude to vůbec jednoduché," dodala Sáblíková.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.