ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Skikrosař Zoricic po pádu zemřel

Velikost textu:
aktualizováno 10. 3. 2012 17:39

Grindelwald - Kanaďan Nick Zoricic nepřežil těžký pád ve skikrosu Světového poháru ve švýcarském Grindelwaldu. Devětadvacetiletý lyžař minul cílovou bránu a skončil v ochranné síti. Dnešní závod byl předčasně ukončen. V neděli, kdy měl v Grindelwaldu Světový pohár vyvrcholit závěrečným dílem, už skikrosaři na trať nevyjedou.

Nick Zoricic (nahoře)
Nick Zoricic (nahoře)

Zoricic ve čtvrté osmifinálové jízdě při závěrečném skoku minul cílovou bránu a dopadl do ochranné sítě. Devětadvacetiletý rodák ze Sarajeva zůstal bezvládně ležet na sněhu, lékaři se ho snažili na místě oživit, ale marně. Zhruba po 45 minutách Zoricice přepravil vrtulník do nemocnice, veškeré pokusy o jeho záchranu však byly marné. "Navzdory resuscitaci ve 12:35 svým zraněním podlehl. Muselo dojít k těžkému poškození mozku," uvedla v prohlášení Mezinárodní lyžařská federace.

Svůj osmifinálový start už měl v té době za sebou český reprezentant Tomáš Kraus, bývalý dvojnásobný mistr světa nastoupil v předchozí třetí jízdě. Zoricic nejprve začal se sjezdovým lyžováním, skikrosu se věnoval tři roky. Ve Světovém poháru se dvakrát prosadil na stupně vítězů, loni byl druhý v rakouském St. Johannu a letos v lednu třetí v Les Contamines. Na mistrovství světa v Deer Valley před rokem skončil osmý.

"Lyžování je skvělý sport, který dává, ale také bere. Je to smutný den, budeš nám chybět, kámo," uvedl na Twitteru americký lyžař Ted Ligety krátce poté, co dnes vyhrál obří slalom v Kranjské Goře. Podle agentury SID jde o první oběť, kterou si poměrně mladá lyžařská disciplína vyžádala.

Nick Zoricic po pádu
Nick Zoricic po pádu

Akrobatické lyžování však v této sezoně potkala už druhá taková tragédie a znovu zasáhla kanadský tým. V lednu zemřela bývalá mistryně světa v U-rampě Sarah Burkeová, která utrpěla vážná zranění v tréninku.

Předseda organizačního výboru Christoph Egger si nebyl vědom způsobu, jak by se dalo smrtelné nehodě předejít. "Jsme zkušení pořadatelé, ale skikros je sport, kdy se čtyři závodníci snaží na trati vyhrát. Za takových podmínek existuje riziko pádu nebo zranění a po dnešku víme, že je tu také riziko smrti," řekl Egger agentuře AP. Překvapila ho prý Zoricicova dráha letu na posledním skoku. "Ty sítě jsme tam dali, protože musíme závodníky v cílovém prostoru chránit," uvedl šéf pořadatelů v Grindelwaldu, který hostí závody SP ve skikrosu od roku 2005.

FIS započítala skikrosařům v předposledním závodu SP výsledky z kvalifikace, kterou vyhrál Slovinec Filip Flišar a díky tomu si zajistil celkové prvenství v seriálu. Dosud vedoucího Kanaďana Bradyho Lemana, který zajel v pátek až čtrnáctý čas, předstihl v konečném pořadí o 39 bodů. Tomáš Kraus získal deset bodů za 21. místo v kvalifikaci, ve Světovém poháru skončil někdejší čtyřnásobný vítěz seriálu celkově devátý. Pro osmatřicetiletého českého lyžaře je to druhé nejhorší umístění v kariéře, v roce 2004 byl desátý.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.