ŠKODA CUP - Česká Kamenice

Fenomenální Cuche vyhrál popáté sjezd v Kitzbühelu

Kitzbühel – Nejslavnější sjezd v rakouském Kitzbühelu vyhrál potřetí za sebou Švýcar Didier Cuche. Populární lyžař, jenž po sezoně ukončí kariéru, překonal svým celkově pátým triumfem na Hahnenkammu v rámci světového poháru domácí legendu Franze Klammera. V hustém sněžení, kvůli kterému organizátoři zkrátili výrazně trať, překonal sedmatřicetiletý závodník všechny rakouské naděje. Druhý dojel s odstupem 24 setin sekundy Rakušan Romed Baumann, o dalších šest setin sekundy zpět skončil třetí jeho krajan Klaus Kroell, čtvrté místo obsadil Joachim Puchner.

Didier Cuche
zdroj: ČTK/AP

Cuche zaznamenal své rekordní vítězství na výrazně zkrácené trati. Pořadatelé, kteří už museli odvolat páteční superobří slalom, dnes kvůli hustému sněžení a špatné viditelnosti posunuli start níž, čímž obvykle dvouminutovou jízdu zredukovali o více než 40 sekund.

S náročnými podmínkami a netypickou délkou trati na Streifu se ostřílený veterán Cuche vyrovnal nejlépe. Obhájce vítězství, který ve čtvrtek právě v Kitzbühelu ohlásil odchod ze scény, zaznamenal čas 1:13,28. Oslavil ho svým typickým akrobatickým sundáním lyží v cíli a pak už pouze sledoval, jak se ho marně snaží napodobit jeho soupeři.

Klammer: Cuche je císařem Kitzbühelu

"Věděl jsem, že to bude moje poslední jízda tady v Kitzbühelu. Přesto jsem zůstal v klidu a dokázal předvést svůj nejlepší výkon. Navzdory špatnému počasí nemohl ten víkend být krásnější," rozplýval se Cuche, jenž vedle bodů do SP a trofeje v podobě zlatého kamzíka získal odměnu 70 000 eur. Jedním z jeho prvních gratulantů v cíli byl olympijský vítěz z roku 1976 Klammer, jehož čtyři triumfy Cuche loni vyrovnal a dnes překonal. "Cuche je teď císařem Kitzbühelu, s tím můžu krásně žít," uvedl Klammer, jenž přesně věděl, kde švýcarský veterán své soupeře předčil.

Světový pohár ve sjezdovém lyžování 2011/12 Rakousko

Dnešní vítězství bylo Cucheovo celkově devatenácté ve světovém poháru, z toho jedenácté ve sjezdu. V průběžném hodnocení disciplíny se dostal na druhé místo za krajana Beata Feuze, jenž před týdnem vyhrál ve Wengenu a dnes byl šestý.

Celkově vede Rakušan Marcel Hirscher, který bude startovat až v nedělním slalomu.

10. Hudec (Kan.) -0,58.

Průběžné pořadí sjezdu: 1. Feuz 300 b., 2. Cuche 277, 3. K. Kröll 265, 4. Miller (USA) 221, 5. Reichelt (Rak.) 205, 6. Clarey 184.

Průběžné pořadí SP: 1. Hirscher (Rak.) 725, 2. Kostelič (Chorv.) 695, 3. Feuz 585, 4. Svindal (Nor.) 508, 5. Ligety (USA) 493, 6. Miller 450, ...69. Krýzl 48, 103. Trejbal (oba ČR) 15.