ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Lyžaři chtějí napodobit motocyklisty, otestují bezpečnostní výstroj

Velikost textu:

Val Gardena (Itálie) - Lídr průběžného bodování Světového poháru Nor Aksel Lund Svindal a mistr světa ve sjezdu Kanaďan Erik Guay nebudou do konce týdne v italské Val Gardeně usilovat jen o postavení na stupních vítězů. Jejich výstroj bude zároveň sbírat data pro nově vyvíjenou metodu, která by mohla významně zvýšit bezpečnost lyžařů v alpských disciplínách už za tři roky na olympiádě v Soči.

Aksel Lund Svindal
Aksel Lund Svindal

Bezpečnostní systém vzduchových polštářů se už od roku 2009 využívá u motocyklistů, u nichž se ochranný systém aktivuje, když závodník přepadne směrem dopředu. Po deseti vteřinách se znovu deaktivuje pro případ, že by jezdec mohl pokračovat v závodu. Najít vhodný moment pro nafouknutí polštářů u lyžařů bude složitější, protože jejich nehody mají nejrůznější průběh.

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) požádala o vývoj technologie firmu Dainese v reakci na některé životu nebezpečné pády z posledních sezon. Celkem deset závodníků proto bude mít už tento týden při závodech v Itálii speciální čip, který zaznamená potřebné informace o rychlosti, rotaci a zrychlení.

Norský sjezdař Aksel Lund Svindal:

"Neexistuje žádná výmluva, proč se takový systém nepokoušet vyrobit. Při pokusech třeba selžete, ale bez nich selžete určitě."

"Zatím jsme jen na začátku ve fázi sbírání dat. Bude to složitější než u MotoGP, ale jsme si celkem jistí, že můžeme přijít s něčím, co bude vhodné při většině pádů. Potíž je v tom, že u motoristů můžeme za víkend naměřit data z tisíce odjetých kol, u lyžařů pracujeme jen se čtyřicítkou jízd," řekl inženýr firmy Dainese Alessandro Bellatti o výzkumu, který bude pokračovat v celé sezoně.

Každý rok přinesou závody na horských svazích řadu úrazů. V roce 2008 utrpěl americký sjezdař Scott Macartney při nárazu do hlavy úraz mozku v závěru proslulé trati v Kitzbühelu. Ve stejném místě si o rok později poranil hlavu a plíce i Švýcar Daniel Albrecht a byl tři týdny v umělém spánku. Na návratu po pádu v tomtéž středisku stále pracuje i Hans Grugger.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.