Box ČR 2024

Harrachov patřil Freitagovi, Hlava skončil třináctý

Harrachov – Německý skokan Richard Freitag zvítězil díky výkonům dlouhým 129 a 137,5 metru v závodu Světového poháru v Harrachově. Překonal Rakušana Thomase Morgensterna a také svého krajana Severina Freunda. Z českých skokanů skončil nejlépe Lukáš Hlava, kterému po prvním kole díky výkonu 126,5 metru patřila devátá příčka, druhý skok však zaostal za konkurencí – byť byl o metr delší než v první kole – a Hlava spadl na třináctou příčku. Bodovali ještě Jan Matura na 20. příčce a Jakub Janda na 24. místě. Na nebodovaných pozicích potom skončili Antonín Hájek, Borek Sedlák, Martin Cikl a Čestmír Kožíšek.

Richard Freitag
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Pro dvacetiletého Richarda Freitaga je harrachovský triumf první v kariéře. Své ambice naznačil už v sobotním týmovém závodě, když byl oporou německého týmu. První místo patřilo německému skokanovi už po prvním kole, ačkoli Thomas Morgenstern doplachtil ještě o půl metru dále. Druhé kolo však už Freitag jednoznačně ovládl, když Morgensterna překonal o metr a půl. Harrachov je pro rodinu Freitagových zaslíbeným místem, v roce 1983 na zdejším můstku totiž triumfoval otec dnešního vítěze Holger Freitag.

"Dnes se všechno dokonale sešlo. Neumím své pocity ani popsat. Všechno ze mě spadlo, je to úžasné," rozplýval se vítěz, který se stal prvním nerakouským vítězem závodu SP v probíhající sezoně.

Závod jednotlivců byl velmi úspěšný pro německé skokany, kteří přitom v týmovém klání skončili až čtvrtí. Kromě vítěze zastupoval černo-červeno-žlutou trikolóru také třetí nejúspěšnější skokan Severin Freund a v nejlepší desítce skončil ještě Michael Neumayer.

Čeští závodníci na tom byli už hůře. Lukáš Hlava usiloval o umístění v první desítce, avšak nakonec na ni jeho výkony nestačily. Po prvním kole byl sice devátý, avšak ve druhém kole – kdy leckteří skokani prodloužili své výkony i o pět metrů – přidal pouze jeden metr a skončil na děleném třináctém místě, které obsadil ještě s Polákem Kamilem Stochem. "Skok byl uspěchaný do těžkých podmínek, nechal jsem tam nějaké metry, škoda," zhodnotil Hlava svůj rozhodující výkon.

Přesto skončil Hlava zdaleka nejlépe z domácích skokanů. Matura obsadil dvacátou příčku, když se dostal do vzdálenosti 125,5 a 128,5 metru, Janda skončil po výkonech 121,5 a 128,5 na 24. místě. Další čtyři domácí účastníci skončili hluboko v poli a nepostoupili z prvního kola.

V průběžném pořadí Světového poháru se děly pozoruhodné věci. Vede sice Andreas Kofler před Gregorem Schlierenzauerem a harrachovským vítězem Freitagem. Na desátém místě pak figuruje Roman Koudelka, který přitom v Harrachově po pádu v tréninku nenastoupil. Hned za ním na jedenácté příčce potom je Lukáš Hlava. "Samozřejmě, že jsem za ten víkend tady rád, ale necítím se jako česká hvězda, tou je pořád Roman," poznamenal jedenáctý muž aktuálního pořadí.

Světový pohár skokanů pokračuje příští víkend ve švýcarském Engelbergu. Tam jsou na programu dva závody, které budou generálkou na Turné čtyř můstků.