ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Sportovní arbitráž zkrátila trest Šarapovové, hrát může už v dubnu

Velikost textu:
aktualizováno 4. 10. 2016 17:03

Lausanne (Švýcarsko) – Maria Šarapovová by mohla stihnout Roland Garros. Sportovní arbitrážní soud (CAS) zkrátil ruské tenistce dvouletý distanc za doping na patnáct měsíců do 26. dubna 2017. Bývalá světová jednička označila po zveřejnění verdiktu dnešek za jeden z nejšťastnějších dnů ve svém životě.

Maria Šarapovová
Maria Šarapovová

"Přišla jsem o něco, co miluju, a teď to mám zpět. Tenis je má vášeň a chybí mi. Už počítám dny, až se budu moci vrátit na kurt," reagovala na zkrácení trestu o devět měsíců Šarapovová na Facebooku.

Pětinásobná grandslamová vítězka Šarapovová dostala v červnu od Mezinárodní tenisové federace (ITF) dvouletý distanc za to, že měla 26. ledna na Australian Open pozitivní test na meldonium. Od té doby nehrála, přišla tak mimo jiné o olympijské hry v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletá Šarapovová se proti trestu odvolala k CAS s tvrzením, že pravidla neporušila vědomě. Meldonium je od začátku roku na seznamu zakázaných prostředků, což tenistka údajně nevěděla. Proto považovala trest za příliš tvrdý.

přehrát video
CAS zkrátil distanc Šarapovové na 15 měsíců

Nikoli významná vina

Nezávislá komise ITF při svém červnovém vynesení verdiktu uznala, že se Šarapovová nepokoušela podvádět, ale podle ní nesla "výhradní odpovědnost" za pozitivní test, na němž měla "velmi významnou vinu."

Tento verdikt CAS mírně korigoval. "Slečna Šarapovová se dopustila porušení antidopingových pravidel. I když v jejím případě nedošlo k 'významné vině', nese jistou míru viny, za níž je odpovídající trest patnáct měsíců," odůvodnil dnes CAS zkrácení suspendace.

Šarapovová při oznámení pozitivního testu uvedla, že meldonium brala na radu rodinného lékaře už od roku 2006. Lék, jenž se předepisuje především na problémy se srdcem, pomáhá lepšímu průtoku krve v těle a tím může zvyšovat výkonnost při sportu.

Po Šarapovové mělo pozitivní test na meldonium více než sto dalších sportovců, především z postsovětských zemí. Někteří z nich unikli trestu, protože úspěšně argumentovali tím, že brali látku před 1. lednem a její stopy jim zůstaly v těle. Šarapovová nicméně přiznala, že meldonium užívala právě ještě během Australian Open.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.