ČTsport

ČTsport
pondělí 23. července 2018 Libor

Plánoval skončit. Přítelkyně mu ale řekla, že je idiot a Willis se postaral o senzaci

Velikost textu:

Londýn – Sport občas nabízí neuvěřitelné příběhy. O jeden takový se na Wimbledonu postaral doposud neznámý Marcus Willis. Až 772. hráč žebříčku ATP už chtěl hráčskou kariéru ukončit a vrhnout se na tu trenérskou. Ničila ho zranění a tenisem nevydělával. I díky přítelkyni a náhodě se však dostal na Wimbledon, kde senzačně přešel přes 1. kolo. A nyní ho čeká Roger Federer.  

Tenista Marcus Willis slaví se svými fanoušky vítězství v 1. kole Wimbledonu
Tenista Marcus Willis slaví se svými fanoušky vítězství v 1. kole Wimbledonu

"Sundejte si body, pokud milujete Willise," znělo All England Clubem. Skupinka asi patnácti fanoušků tímto pokřikem a s botami nad hlavou neúnavně hnala Marcuse Willise v prvním kariérním zápase na okruhu ATP. A duel to byl snový. Pětadvacetiletý hráč senzačně zdolal Ricardase Berankise, jenž je v žebříčku o 718 míst výše, a po mečbolu skočil mezi příznivce a slavil s nimi.

"Vždy jsem si chtěl na Wimbledonu zahrát. Už jsem si ani nemyslel, že se to stane. Dva, tři, čtyři roky zpátky, to vypadalo nemožně, ale nyní jsem zde. Hodlám si proto užít každou minutu," prohlásil po velkém triumfu Willis.

Konec kariéry zastavila přítelkyně

Pár měsíců zpátky se přitom zdálo, že se Willis nejenom nezúčastní legendárního grandslamu na trávě, ale zároveň ukončí aktivní kariéru. Hráč, který byl dříve považován za talent, dlouhodobě nezářil. Pár úspěchů si připsal na turnajích série Futures, na challengerech se však trápil. Letos pak absolvoval pouze jeden turnaj v Tunisku a od té doby se potýkal se zraněními.

Kvůli tomu za celý rok vydělal jako hráč pouze 64 dolarů (tedy přibližně 1600 korun). Rozhodl se tak, že vezme roli trenéra v jednom britském centru a už plánoval, že se přestěhuje do Ameriky, kde by se živil na stejné pozici.

Slavící Marcus Willis
Slavící Marcus Willis

"Byl jsem přesvědčený, že půjdu do Ameriky. Abych se udržel ve formě, tak jsem alespoň hrál německou a francouzskou ligu," vzpomíná na těžký start roku 2016 Willis, jenž byl podle svých slov v té době psychicky hodně dole.

Vše však změnila jeho přítelkyně, kterou potkal na koncertě a jež ho přesvědčila, aby ještě naposledy zkusil zabojovat. A tato konverzace mu podle všeho změnila život. "Řekla mi, že jsem idiot a měl bych pokračovat," řekl rodák z města Slough.

Neúčast soupeře přišla vhod

Cesta na Wimbledon však byla stále trnitá. Aby se vůbec dostal do závěrečné kvalifikace, musel projít britskou předkvalifikací, na kterou ale neměl postavení v žebříčku. Při Willisovi však znovu stálo velké štěstí. Díky absenci krajana Scotta Claytona, jenž se nestačil vrátit z Turecka, se dodatečně turnaje Roehamptonu zúčastnil a vybojoval si divokou kartu.

Senzační jízda pak pokračovala v kvalifikaci, kde ho čekaly tři duely. Ve všech byl jasným outsiderem, ovšem skvělými výkony porazil jak Sugitu, Rubljova, tak i Medveděva a poprvé v kariéře ho tak čekal zápas na okruhu ATP. A hned na Wimbledonu.

Fanoušci Marcuse Willise
Fanoušci Marcuse Willise

"Je to neuvěřitelné. Když jsem hrál ligu ve Francii a Německu, tak mi to šlo, ale nikdy bych nepomyslel, že se dostanu na Wimbledon. Je to naprosto nereálné. Věřím v Boha a on pomáhá tomu, aby se mi děly takové věci. Ty se totiž jen tak nestávají," řekl šťastný Willis.

Největší moment slávy ale přišel až v prvním kole turnaje v All England Clubu. Britský hráč se postavil Litevci Berankisovi, který ho měl bez problémů zničit. Jenže nezničil, naopak už po třech setech putoval domů. Willis totiž zvítězil 6-3, 6-3, 6-4.

Britská senzace díky tomu získala odměnu 50 000 liber (cca 1,6 milionu korun), tedy více než polovinu, kterou doposud během kariéry vydělal. A další odměnou mu bude střetnutí ve druhém kole londýnského turnaje. Jeho soupeřem totiž bude osmnáctinásobný grandslamový vítěz a sedminásobný wimbledonský šampion Švýcar Roger Federer, s nímž se utká na centr kurtu.

Radující se Marcus Willis
Radující se Marcus Willis

"Nejsem si jistý, jestli na trávě umí. To je dobře," vtipkoval Willis. "Sen se stal skutečností. Budu hrát na centr kurtu, o čemž jsem za mlada vždy snil. Půjdu do toho s tím, že se pokusím vyhrát. Asi se tak nestane, ale dám do toho vše," dodal odhodlaně.

Willisova pohádka v druhém kole skutečně s největší pravděpodobností alespoň na chvíli skončí. Pokud by se tak však nestalo, možná by už ve třetím kole držely boty nad hlavou nejenom desítky, ale už i stovky fanoušků.

Zdroj: Telegraph, wimbledon.com

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.