ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra

Li Na ukončila kvůli zdravotním problémům kariéru

Velikost textu:
aktualizováno 19. 9. 2014 13:30

Peking První čínská vítězka turnaje WTA a premiérová asijská grandslamová šampionka Li Na ukončila kariéru. Bývalá světová dvojka se tak rozhodla kvůli vleklým zdravotním problémům, především s koleny. "Mám za sebou složitý rok, musela jsem řešit hodně věcí, což mě vedlo k nevyhnutelnému rozhodnutí ukončit kariéru," oznámila dvaatřicetiletá Li Na.

Li Na
Li Na

"Opouštím soutěžní pole a z mého pohledu je to správné rozhodnutí," dodala šestá hráčka žebříčku. Posledním zápasem kariéry letošní vítězky Australian Open a Roland Garros z roku 2011 byla prohra ve 3. kole Wimbledonu s Barborou Záhlavovou-Strýcovou. Populární čínskou tenistku trápilo v poslední době hlavně operované pravé koleno, na kterém nosila po většinu kariéry tejpy.

"Horlivé zápolení vyžaduje sportovce na nejvyšší úrovni a já už se nedokážu připravit na sto procent," řekla Li Na. "Rozhodnout se odložit tenisovou raketu bylo mnohem složitější než vyhrát sedm zápasů za sebou v australském horku," přirovnala. "Trvalo mi to několik trýznivých měsíců, ale chronické problémy mi už nedovolí hrát, jak bych chtěla."

Doufala, že inspirovala mnoho mladých žen v Číně, aby si věřily a daly si co nejvyšší cíle. "Ať už chcete být tenistkou, doktorkou, právničkou nebo učitelkou, věřte si a jděte za svým snem. Když jsem to dokázala já, tak vy také. Buďte ptákem, který vyletí z hnízda. Pracujte tvrdě a vaše sny budou skutečností," napsala.

V dlouhém dopisu na rozloučenou poděkovala mnoha lidem za podporu, na prvním místě své matce, otci a manželovi. V nadcházející nové kapitole života se těší, že založí rodinu a bude cestovat. "A uvidím všechna ta krásná místa, kde jsem hrála, jinýma očima. Ráda svůj život zpomalím a budu žít víc v klidu," uvedla vítězka devíti turnajů ve dvouhře a dvou ve čtyřhře, která začínala s badmintonem.

Díky své bezprostřednosti, smyslu pro sebeironii a přátelské povaze je mimořádně oblíbená u fanoušků, novinářů i svých kolegyň na WTA Tour. "Z tenisu odchází výborná hráčka, ale především skvělý člověk. Bude nám chybět," uvedla Lucie Šafářová. Wimbledonská vítězka Petra Kvitová s Li Na na turnajích často trénovala a byly kamarádky. "Bude mi chybět její úsměv a smích. Tenisu hodně dala, byla inspirací a doufám, že bude mít dál šťastný život," uvedla světová trojka.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.