BBV po 25 letech

Veselý 3. kolo nepřešel, překvapivě končí i Serena Williamsová

Londýn – Jiří Veselý skončil jako poslední český tenista ve dvouhře mužů ve 3. kole Wimbledonu. V souboji mladíků, hrajících letošní turnaj na trávě v All England Clubu na divokou kartu, prohrál deštěm přerušený duel s Australanem Nickem Kyrgiosem po setech 6:3, 3:6, 5:7 a 2:6. Světová jednička Serena Williamsová vypadla nečekaně s Francouzkou Alizé Cornetovou po setech 6:1, 3:6 a 4:6. To mužská jednička Rafael Nadal i ve svém třetím utkání prohrál první set, nicméně po výhře 6:7, 6:1, 6:1, 6:1 nad kazašským tenistou Michailem Kukuškinem postoupil do osmifinále.

Serena Williamsová smutní po vyřazení ve Wimbledonu
zdroj: ČTK/EMPICS

Zápas dvacetiletého Čecha a o rok mladšího Australana začal kvůli počasí se zpožděním a pak je déšť na londýnskou trávu pustil pouze zhruba na čtvrt hodiny zápas byl přerušen za stavu 4:2 a 30:0 pro podávajícího Veselého.

V šatnách strávili hráči skoro čtyři hodiny a když se vyčasilo, tak Veselý první set dotáhl do vítězného konce. V dalších dvou sadách si vždy oba hráči drželi podání a pokaždé v koncovkách setů přišel Veselý po chybách o servis. Ve čtvrté sadě už svěřenec otce a syna Navrátilových nenašel síly na obrat.

Soupeřem Kyrgiose nyní bude světová jednička Rafael Nadal. Španěl i ve svém třetím utkání ve Wimbledonu prohrál první set, nicméně po výhře pod zataženou střechou na centrálním dvorci postoupil do osmifinále.

Nadal, jenž hrál třetí kolo Wimbledonu poprvé od roku 2011, měl pomalejší start stejně jako v předchozích duelech proti Martinu Kližanovi a Lukáši Rosolovi. Kukuškin vyhrál tie-break prvního setu 7:4, pak už ale na dvorci vládl španělský favorit. V dalším průběhu mu Nadal povolil pouze tři gamy a prošel do čtvrtého kola.

Stejně jako Nadal byla po počátečním tápání suverénní také turnajová pětka Maria Šarapovová. Sedmadvacetiletá Ruska sice pod střechou prohrávala 1:3 s Američankou Alison Riskevou, pak však vyhrála 11 gamů v řadě a po výhře 6:3, 6:0 je v osmifinále.

Serena nezvládla třetí set

Pětinásobná vítězka v All England Clubu Serena skončila na londýnské trávě ve třetím kole naposledy před devíti lety. Výhra Cornetové ale nemusí být až takovým překvapením. Francouzka letos dvaatřicetiletou Serenu Williamsovou už porazila na turnaji v Dubaji. "Tohle je největší překvapení turnaje, ona je jednička a nemohu uvěřit, že jsem se o to postarala já," řekla Cornnetová, 24. hráčka světa. "Před pár lety jsem na trávě nedokázala skoro hrát a teď jsem tady porazila Serenu Williamsovou."

Zápas byl za stavu 1:1 v prvním setu kvůli dešti přerušen, po návratu Williamsová dominovala a ziskem pěti her získala první set. Jenomže pak se karta obrátila, lepší byla Francouzka, zatímco Američanka začala chybovat. Frustrovaná Williamsová se s obratem a odporem soupeřky nedokázala vyrovnat a zápas prohrála.

Američanka udělala 29 nevynucených chyb oproti jedenácti Cornetové. Převážně chybovala z bekhendu a dala i sedm dvojchyb. "Trošku mi pomohla, protože párkrát míč poslala nečekaně mimo lajny," řekla Cornetová.

Sedmnáctinásobná grandslamová vítězka Williamsová letos neprožívá povedený rok. Na Australian Open prohrála v osmifinále a na French Open ve 2. kole. Cornetová postoupila poprvé v kariéře do osmifinále Wimbledonu a o postup do čtvrtfinále bude hrát s třináctou nasazenou Eugenií Bouchardovou z Kanady.

Výsledky:

Dvouhra, muži – 3. kolo:

Kyrgios (Austr.) – Veselý (ČR) 3:6, 6:3, 7:5, 6:2, Nadal (2-Šp.) – Kukuškin (Kaz.) 6:7 (4:7), 6:1, 6:1, 6:1, Federer (4-Švýc.) – Giraldo (Kol.) 6:3, 6:1, 6:3, Raonic (8-Kan.) – Kubot (Pol.) 7:6 (7:2), 7:6 (7:4), 6:2, Robredo (23-Šp.)  Janowicz (15-Pol.) 6:2, 6:4, 6:7 (5:7), 4:6, 6:3.

Čtyřhra  2. kolo:

Paes, Štěpánek (5-Indie/ČR) – González, Lipsky (Mex./USA) 3:6, 6:1, 3:6, 6:3, 11:9.

Dvouhra, ženy  3. kolo:

Cornetová (25-Fr.) – S. Williamsová (1-USA) 1:6, 6:3, 6:4, Halepová (3-Rum.) –Bencicová (Švýc.) 6:4, 6:1, Šarapovová (5-Rus.)  Riskeová (USA) 6:3, 6:0, Kerberová (9-Něm.)  Flipkensová (24-Belg.) 3:6, 6:3, 6:2, Bouchardová (13-Kan.)  Petkovicová (20-Něm.) 6:3, 6:4, Dijasová (Kaz.)  Zvonarevová (Rus.) 7:6 (7:1), 3:6, 6:3.

Čtyřhra  2. kolo: Pavljučenkovová, Šafářová (Rus./ČR) – Blacková, Mirzaová (4-Zimb./Indie) 2:6, 7:6 (9:7), 6:4.