ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

Kouč kajakářů Hottmar: Strašně se nám ulevilo

Velikost textu:

Rio de Janeiro - Má za sebou rok plný extrémního stresu. Kouč reprezentace rychlostních kanoistů Pavel Hottmar si lámal hlavu nad složením elitního čtyřkajaku, do kterého se pokoušel zapracovat podle individuální výkonnosti druhého nejlepšího tuzemského kajakáře Jakuba Špicara. Nakonec se sázka na sehranost ukázala v Riu jako bronzová.

Pavel Hottmar
Pavel Hottmar

Myslím, že si všichni hrozně oddechli, jak to dopadlo," uznal Hottmar. Ulevilo se i jemu, vždyť snil o třech medailích rychlostních kanoistů, nakonec zůstalo u dvou. "Vzhledem k průběhu určitě musíme být spokojeni. Od olympiády 1952 máme dohromady pět medailí, nepodařilo se nám to zdvojnásobit, ale dvě jsou taky dobré," uvedl.

Kdyby mu někdo před dvěma dny řekl, že čtyřkajak obhájí bronz, nevěřil by. Háček Daniel Havel měl vážné žaludeční problémy a Hottmar musel aktivovat náhradníka Špicara. Muže, s nímž se posádce v průběhu roku ve dvou testovacích závodech nedařilo.

"Jsme strašně šťastní, že to takhle dopadlo. Už v pátek byl Dan (Havel) v dobrém stavu, hrozně ho to nakoplo psychicky a dostal se do pohody. Škoda kousíčku ke stříbru, ale po průběhu musíme být spokojeni," upozornil Hottmar na těsnou porážku od Slováků.

 • Bronzový čtyřkajak Josef Dostál, Lukáš Trefil, Daniel Havel a Jan Štěrba
  Bronzový čtyřkajak Josef Dostál, Lukáš Trefil, Daniel Havel a Jan Štěrba autor: Murad Sezer, zdroj: REUTERS
 • Český čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba
  Český čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba autor: Marcos Brindicci, zdroj: REUTERS

Když se ale svede řeč na celoroční trable se složením týmu, Hottmar se skoro orosí. Musel citlivě balancovat mezi teorií s absolutní výkonností a praxí v sehranosti posádky. Tým už jede mnoho let ve stejném složení, do kterého se složitě zasahuje.

Pavel Hottmar: "Kluci celé čtyři roky prokazovali vysokou individuální výkonnost, ale Kuba Špicar byl na tom skvěle. Také je třeba skloubit to se singlem Pepy (Dostála), dílčími neúspěchy v posledních dvou sezonách. Nebyly to někdy lehké situace. Myslím, že všichni si hrozně teď oddechli, že to dopadlo."

Je raritou, že posádka pět let nezměnila složení. "Udržet posádku takhle pohromadě žádná jiná federace nedokázala. Ve spoustě situací, loni i od začátku letošní sezony, to nebylo úplně jednoduché," pokračoval Hottmar. "Ale kluci jsou profíci, zajímají je jen jejich výsledky, to nakonec rozhodlo. Dokázali to," radoval se Hottmar.

Možnost, že do posádky bude muset na poslední chvíli naskočit v Riu právě Špicar, byla reálná. "Ve čtvrtek scházely jen hodiny do možnosti to změnit, ale ten odpolední trénink proběhl hladce a já jsem se rozhodl nic neměnit. Dan (Havel) je takový bojovník, že by říkal, že to zvládne, i kdyby se měl pozvracet, jenže potom se člověk musí rozhodnout jinak. Naštěstí se dal do kupy přesně včas," ulevilo se trenérovi.

přehrát video
Finálová jízda čtyřkajaků s D. Havlem, L. Trefilem, J. Dostálem a J. Štěrbou

Český čtyřkajak má od OH v Londýně medaili z každé vrcholné akce. V čem tkví jeho kouzlo? "Individuálně jsou na velmi dobré výkonnostní úrovni. Jsou dobře složení, každý se typově i záběrem hodí na svoji pozici, jsou sehraní, mají velké zkušenosti. Nedělají žádné zbytečné chyby v tempu," vypočítal kouč.

Nebýt Havlovy nemoci, mohli druhé Slováky porazit. "Myslím, že jo," dodal Hottmar.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.