ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Pětibojař Svoboda zahájil cestu za obhajobou sedmým místem v šermu

Velikost textu:
aktualizováno 19. 8. 2016 01:39

Rio de Janeiro – Sedmým místem v šermu vstoupil do moderního pětiboje obhájce zlata z Londýna David Svoboda. Mistr Evropy Jan Kuf je v Riu de Janeiro třináctý, v soutěži žen patří Barboře Kodedové desáté místo.

Moderní pětibojař David Svoboda
Moderní pětibojař David Svoboda

Olympijský vítěz z Londýna Svoboda měl na planši bilanci 21 výher a 14 proher, za což získal 226 bodů. Vítěz červencového ME v Sofii Kuf zaznamenal s kordem v ruce 19 vítězství a 16 proher a má 214 bodů. Původně se umístil na osmém místě, ale Joseph Choong z Velké Británie dostal desetibodovou penalizaci a klesl za českého pětibojaře.

"Rozjezd byl trošku složitější, chvilku mi trvalo, dvě nebo tři kola, než jsem se dostal do správného tempa. Pak jsme se z toho vyhrabal, začal vyhrávat a dotáhl to docela do zdárného konce. S šermířskou disciplínou můžu být spokojen. Jsem v závodu, a když takhle poskládám pětiboj celej, tak by to mohlo být hezký," řekl Svoboda.

Výsledek jedenadvaceti výher mu připadá dostačující. "Samozřejmě bych si přál o dva tři zásahy víc, ale tohle bohatě stačí. Když neudělám další chybu, tak mezi nejlepšími můžu zůstat. Výsledky jsou docela vyrovnaný a bude se to lámat až po třech čtyřech disciplínách, teď se nedá nic odhadovat dopředu," prohlásil český pětibojař.


Úvodní část moderního pětiboje suverénně vyhrál v novém olympijském rekordu pro šerm 268 bodů (28/7) Rus Alexandr Lesun. Navíc bude moci vylepšit svůj zisk v "diváckém" bonusovém kole pod otevřeným nebem. V něm už by se ale výsledky z dnešní klasické soutěže neměly příliš měnit.

Vítěz červencového ME v Sofii Jan Kuf zaznamenal s kordem 19 vítězství a 16 proher a má 214 bodů. "Bylo to trošku rozpačitý. Nešlo to stejně jako třeba na Evropě, ale nejsem zklamaný, dopadlo to tak normálně. Jsem rád, že jsem třináctý, to je pořád v pohodě, není to tragédie," řekl Kuf.

Soutěž žen po první neúplné části vede Polka Oktawia Nowacká. Šestadvacetiletá Kodedová při své olympijské premiéře dosáhla bilance 20 výher a 15 proher, za což získala 220 bodů. "Nikdy bych neřekla, že můžu šermovat na olympijských hrách takhle vysoko. Každý zápas jsem se snažila šermovat, jako by byl jediný," řekla Kodedová.

přehrát video
Svoboda s Kufem zahájili šermem moderní pětiboj

Šermířskou soutěž zakončila šesti výhrami v řadě. "Uprostřed jsem se ale hledala a pořád nevěděla, co dělám špatně. Až na závěr se mi to povedlo a trenér říkal, že mi gratuluje. A já sklesle, že nevím proč, že to nebylo podle mých představ. Když mi řekl výsledek, tak jsem úplně zazářila," řekla.

V přípravě měla zdravotní problémy, proto Kodedová nechtěla po výborném šermu odhadovat svůj výsledek. "Je to hodně dobrý vklad a teď se uvidí, jak vyjdou v koně. Doufám, že budu mít hodného. Chci si to tady hlavně užít a na tom výsledku až tolik nesejde. Jak se to poskládá, tak to dopadne," řekla Kodedová.

Soutěž žen pokračuje v pátek plaváním, pak novinkou, kterou je takzvané bonusové kolo v šermu, a vyvrcholí tradičně parkúrem a během kombinovaným se střelbou. Muži absolvují tento program po dni volna v sobotu.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.