MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Americké basketbalistky dominovaly, vyhrály i Španělky a Francouzky

Rio de Janeiro – Mužský Dream Team vstoupil do olympijského turnaje jednoznačným vítězstvím nad Čínou, ženský výběr Spojených států zahájil své účinkování pod pěti kruhy v podobném stylu. Už po první čtvrtině duelu se Senegalem vedl o čtyřiadvacet bodů a nakonec zvítězil 121:56, čímž stanovil nový rekord Her v počtu bodů nastřílených během jednoho zápasu. Dva body do tabulky si připsaly také Španělky, jež porazily Srbsko 65:59.

Američanka Grinerová v souboji s Fallovou ze Senegalu
zdroj: REUTERS autor: Shannon Stapleton

Američanky daly dosud nejvíce bodů během turnaje v Barceloně 1992, kdy zdolaly domácí Španělky 114:58. Při letošní premiéře se jim podařilo vstřelit ještě o sedm bodů víc.

Favoritky triumfovaly nejvyšším rozdílem v historii ženských basketbalových duelů i díky faktu, že se prosadily všechny nominované hráčky. Sedm z nich navíc dosáhlo na dvouciferný počet bodů. Vlastní rekord vyrovnala Diana Taurasiová, která nastřílela pět trojek.

První vítězství zaznamenaly také Španělky, poražené finalistky z dvou předcházejících olympijských her. Reprezentantky La Roja svedly tuhý boj s basketbalistkami Srbska, úlohu favoritek však nakonec i přes ospalý vstup do utkání potvrdily.

Úvod vyrovnaného duelu totiž patřil hráčkám z Balkánského poloostrova, které v jednu chvíli vedly rozdílem devíti bodů. Svěřenkyně kouče Mondela nicméně velice rychle zareagovaly. Manko ještě do první přestávky smazaly a mírný náskok poté udržovaly až do samotného konce.

Francouzky v nervy drásajícím zápase udolaly Bělorusky o jediný bod 73:72, přičemž jim nevyšel začátek a většinu zápasu dotahovaly manko.

Basketbal - ženy:

Skupina A: Austrálie - Turecko 61:56 (12:15, 26:29, 43:41), Francie - Bělorusko 73:72 (14:22, 34:42, 52:53).

Skupina B: USA - Senegal 121:56 (35:9, 64:21, 94:38), Srbsko - Španělsko 59:65 (18:19, 31:31, 44:46).