ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Sokolský slet oslaví 100 let republiky. Představí se až 15 tisíc cvičenců

Velikost textu:

Šestnáctý všesokolský slet slibuje vyšší účast cvičenců než před šesti lety. Ve vršovickém Edenu svůj um předvede 13 až 15 tisíc účastníků. Na programu bude celkem 13 skladeb. Z toho 11 je připraveno sokolským hnutím, včetně jedné československé, s jednou skladbou přijedou hosté z Dánska a jednu představí Česká asociace pro sport.

Všesokolský slet
Všesokolský slet

Bude to něco mimořádného. Slet u příležitosti 100. výročí od založení samostatné Československé republiky bude letos šestidenní. Začne v neděli 1. července sletovým průvodem Prahou, mší v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě a slavnostním zahájením v Národním divadle. V dalších dnech se sokolové představí na pódiích v Praze, v úterý se pak představí sportovci na večeru Sokol Gala v pražské O2 areně, kde bude přehlídka výkonnostní části sportovních sokolských aktivit.

Ve čtvrtek a v pátek pak slet slavnostně zakončí hromadná cvičení ve vršovické Eden Aréně. "Vnímáme velice silně propojení naší tradiční organizace, našeho spolku, s tímto moderním krásným prostředím. Je to symbolika organizace tradiční, ale s moderním obsahem činnosti," řekla starostka České obce sokolské (ČOS) Hana Moučková.

přehrát video
Studio 6: Přípravy na XVI. všesokolský slet

Hromadné skladby jsou podle ní určeny pro všechny věkové kategorie. Cvičit se bude například na skladbu Méďové, s hudbou od Vadima Petrova, Jaroslava Lenka Samsona a Ivana Mládka, ženy pak například na skladbu Ženobraní s hudbou od Čechomoru, pro další skladby sokolové pak použijí hudbu od Karla Černocha nebo skupin No Name, Chinaski a Elán.

Poslední všesokolský slet se konal v červenci 2012 v Praze. Na vršovickém stadionu v Edenu na něm v 11 skladbách vystoupilo 10 500 cvičenců z ČR i ciziny. Od prvního sletu sokolů uplynulo letos v červenci 135 let.

Organizace, kterou v únoru 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, měla velké zásluhy na proniknutí tělovýchovné činnosti mezi nejširší vrstvy obyvatel. Z původně pražského spolku se do konce 19. století stalo celonárodní hnutí. Za obou světových válek byla ČOS rozpuštěna.

Sokolové patřili k významným odpůrcům nacismu. V roce 1936 měla ČOS 786 tisíc členů. V době největšího ohrožení nacistickým Německem cvičilo na X. sletu v roce 1938 na 350 tisíc účastníků, diváků přišlo přes dva miliony. Po druhé světové válce přesáhl počet sokolů jeden milion. V roce 1952 komunisté sokolské organizace zrušili, po jejich znovuobnovení v roce 1990 měl Sokol asi 200 tisíc členů.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.