ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Premiéru zkrácených Pražských schodů opanoval Švýcar Vogel

Velikost textu:
aktualizováno 7. 6. 2016 22:09

Praha - 23. ročník exhibičního závodu na horských kolech Pražské schody vyhrál Florian Vogel. Švýcarský cyklista se nejlépe popasoval s nástrahami specifického okruhu, který byl letos premiérově zkrácen o polovinu. Na stupních vítězů jej doplnili čeští jezdci. Kristián Hynek a Jan Škarnitzl. Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý dokončil závod na pátém místě. 

Švýcar Florian Vogel (vpravo) vyhrál exhibiční závod na horských kolech Pražské schody
Švýcar Florian Vogel (vpravo) vyhrál exhibiční závod na horských kolech Pražské schody

Závod v okolí Pražského hradu, při němž závodníci během každého okruhu absolvují sjezd 128 zámeckých schodů, se jel poprvé jen na půl hodiny plus jedno kolo, zatímco v minulosti byli jezdci před závěrečným okruhem na trati celou hodinu.

Nejlépe začal Španěl Carlos Coloma, po třetím z celkem jedenácti odjetých okruhů se ale v čele usadila pětice Vogel, Kulhavý, Hynek, Jan Škarnitzl a Matouš Ulman. V polovině náročného závodu se začal všem vzdalovat skvěle jedoucí Vogel a postupně navyšoval náskok, který nakonec činil téměř 33 vteřin před druhým Hynkem.

přehrát video
Záznam 23. ročníku cyklistického závodu Pražské schody

"Byl to krásný závod, moc jsem si to tady užil. Jelo se v krásné atmosféře a lidi mě hnali dopředu. Neměl jsem ani žádnou taktiku. Prostě jsem jel pořád naplno a dal do toho všechno," řekl Vogel novinářům.

Radost z druhého místa neskrýval ani Hynek, jenž startoval pouhé dva dny po zisku bronzu z maratonu na evropském šampionátu v Lotyšsku, odkud se v pondělí vrátil. "Na rovinu říkám, že dnes přes den jsem byl úplně mrtvej. Byl jsem takový bez energie a neměl jsem ani moc chuť závodit, ale když jsem dorazil sem, tak to bylo pryč, protože tady to má své kouzlo a na závod jsem se těšil," uvedl Hynek.

Atmosféra, která byla při pěkném počasí díky mnoha divákům podél trati velmi bouřlivá, ho vyburcovala. "A závod jsem si pak užíval jako každý rok. I když užíval... On si to člověk užívá po stránce té atmosféry, ale jinak je to tak strašně těžký a náročný, že je to zároveň utrpení. Ale když se to pak podaří a člověk dojede na nějakém pěkném umístění do cíle, je to obrovská odměna," podotkl Hynek. 

Přiznal, že přestože jemu jako vytrvalci vyhovovala delší varianta závodu, asi by mu to dnes k úspěšné obhajobě nepomohlo. "Myslím, že se nejelo nijak moc rychleji, ono se totiž vždy jelo od začátku prakticky nadoraz. Ale i kdyby se jelo na tu hodinu, výsledek by byl asi podobný, protože Florian jel dnes fantasticky a byl nechytatelný," řekl Hynek. 

Třetí dojel stejně jako loni Škarnitzl, čtvrtý byl Ulman a pátý Kulhavý s odstupem minuty a čtvrt na vítěze. "Byl jsem tam trošku pomalejší z kopce. Vždy jsem tam ztratil nějakou tu vteřinku, což pak bylo vždy těžké dohnat, ale převažuje asi spokojenost. Trochu jsem na schodech cítil i ruku a na takových akcích asi nemá smysl riskovat olympiádu a mistrovství světa," prohlásil Kulhavý, který si začátkem března zlomil zápěstí levé ruky. 

Závod žen, který se jel letos poprvé, vyhrála Polka Maja Wloszczowská před Karlou Štěpánovou a Barborou Průdkovou.

Pražské schody, exhibiční závod na horských kolech:

1. Vogel (Švýc./Focus XC team) 33:13, 2. Hynek (Topeak Ergon) -33, 3. Škarnitzl (Sram Mitas Trek) -51, 4. Ulman (Česká spořitelna-Accolade) -1:02, 5. Kulhavý (Specialized Racing) -1:15, 6. Marotte (Fr./BH SR Suntour KMC) -1:20.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.