MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Havel se Štěrbou vybojovali bronz, další kanoisté sbírali čtvrtá místa

Račice (Litoměřicko) – Pro českou rychlostní kanoistiku získali na domácím evropském šampionátu na Labi první medaili Daniel Havel s Janem Štěrbou v deblkajaku. V závodu na 1000 metrů vybojovali bronz. Jinak byla finálová sobota pro české barvy ve znamení čtvrtých míst. Stupně vítězů těsně unikly kanoistovi Martinu Fuksovi i deblistům Jaroslavu Radoňovi s Filipem Dvořákem, čtvrtá dojela také posádka C4 Tomáš Janda, Dan Drahokoupil, Vojtěch Ruso a Radek Miškovský. Kajakářka Anna Kožíšková skončila pátá a poslední dnešní finalistky Lenka Hrochová s Lucií Krpatovou v deblkajaku obsadily poslední 9. místo. V neděli vysílá přímý přenos náš web od 9:00.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK autor: Ladislav Adámek

Pro Havla se Štěrbou je přitom deblkajak doplňkovou disciplínou. "Od nás se toho moc nečekalo, takže jsme do toho šli s čistou hlavou a užili jsme si to," radoval se v cíli Havel. Medaili česká dvojice vybojovala o 36 tisícin sekundy před Dány. "Já jsem cítil, že Dánové byli o kousíček za námi, tak jsem v medaili věřil. V první půlce jsem byl zatuhlej, ale potom jsme to dojeli a myslím, že nám to vyšlo parádně," prohlásil Havel. Debla si oba užívali, obě jízdy jim prý sedly. Přesto ale pro ně zůstává prioritou čtyřkajak, jehož finále se v Račicích pojede v neděli.

Fuksovi unikl bronz o 168 tisícin sekundy, náladu si může spravit v nedělním finále pětistovky, na níž obhajuje titul. "Jsem hrozně unavený," hlesl. Na molu dlouho ležel, oddychoval, nemohl vůbec mluvit a nakonec si musel kvůli nevolnosti odskočit.

"Ten kilák byl hrozně rychlý, ve finiši jsem byl úplně hotový, nevěděl jsem ani, kolikátý jedu. Věřil jsem v medaili, ale nakonec to nevyšlo," prohlásil Fuksa. "Snad to bude lepší na mistrovství světa a tam se něco povede," připomněl srpnový vrchol v Miláně, kde se pojede o olympijská místa. Dnes ho ještě čeká rozjížďka na 200 metrů.

Kanoistům vládl podle očekávání Němec Sebastian Brendel, olympijský vítěz z Londýna, který získal čtvrtý titul mistra Evropy na této trati v kariéře. Fuksu v napínavém finiši porazili stříbrný Polák Tomasz Kaczor a Ukrajinec Pavlo Alťuchov.

Radoň s Dvořákem ztratili na medailisty půl vteřiny. "Ale tu jízdu nemůžu hodnotit úplně negativně. Nastoupili jsme zostra, jeli vlastní závod, ale prostě v tom konci trochu scházelo. Posledních sto metrů bylo dlouhých a pocitově to bylo snad dvě hodiny, než jsme dojeli do cíle," zhodnotil zadák Dvořák. "Dali jsme do toho maximum, víc v nás dnes nebylo, takhle bolavý kilák jsem dlouho nejel," prohlásil.

Oba si mohou spravit chuť na neolympijské pětistovce, kterou ale v neděli ve finále pojedou poprvé v sezoně. Rozjížďky v Račicích odpadly, neboť se přihlásilo jen devět lodí. "Specificky na to netrénujeme, ještě jsme ji letos nejeli, takže to bude velké překvapení," poznamenal Dvořák. "Dáme do toho všechno a uvidíme, co v nás bude," dodal.

Fuksa jde do finále dvoustovky

Fuksa se z únavy dostal v odpoledním bloku, vyhrál rozjížďku na 200 metrů a přímo postoupil do finále. Do boje o medaile zasáhne v neděli na nejkratší olympijské trati také kajakář Filip Šváb, který sice musel do semifinále, ale tam skončil třetí a postoupil. Totéž se podařilo českým deblkanoistům Vojtěchu Rusovi s Karlem Palmou.

Výsledky ME v rychlostní kanoistice v Račicích

Finále

1000 m

Muži:

K1: 1. Hoff (Něm.) 3:33,416, 2. Poulsen (Dán.) 3:35,080, 3. Pimenta (Portug.) 3:35,616.

K2: 1. Rendschmidt, Gross (Něm.) 3:19,056, 2. Bělko, Petrušenko (Běl.) 3:19,884, 3. Havel, Štěrba (ČR) 3:19,976.

C1: 1. Brendel (Něm.) 3:55,296, 2. Kaczor (Pol.) 3:56,376, 3. Alťuchov (Ukr.) 3:56,460, 4. Fuksa (ČR) 3:56,628.

C2: 1. Jančuk, Miščuk (Ukr.) 3:36,572, 2. Korovaškov, Pěrvuchin (Rus.) 3:38,552, 3. Oeltze, Verch (Něm.) 3:38,632, 4. Radoň, Dvořák (ČR) 3:39,184.

C4: 1. Rusko (Šamšurin, Išmuchamedov, Melantěv, Čebotar) 3:23,460, 2. Rumunsko 3:24,792, 3. Ukrajina 3:25,412, 4. ČR (Janda, Drahokoupil, Ruso, Miškovský) 3:26,460.

Ženy:

K1: 1. Weberová (Něm.) 4:02,777, 2. Florentinaová (Rum.) 4:03,601, 3. Burgová (It.) 4:05,645, ...5. Kožíšková (ČR) 4:07,625.

K2: 1. Petronelaová, Meroniacová (Rum.) 3:42,220, 2. Najaová, Mikolajczyková (Pol.) 3:42,740, 3. Starovičová, Ružičičová (Chorv.) 3:43,340, ...9. Hrochová, Krpatová (ČR) 4:03,976.

500 m

Ženy:

K4: 1. Bělorusko (Machněvová, Grišinová, Chudzenková, Litvinčuková) 1:35,584, 2. Ukrajina 1:37,180, 3. Rusko 1:37,804.

C2: 1. Kastjučenková, Bobrová (Běl.) 2:01,528, 2. Lakatosová, Takácsová (Maď.) 2:03,412, 3. Andrejevová, Nikiforovová (Rus.) 2:07,252.

Rozjížďky

200 m

Muži:

K1: 1. Dragosavljevič (Srb.) 34,748, ...3. Šváb (ČR) 35,764 - postoupil do semifinále.

K2: 1. RüŇíĽ Liebscher (Něm.) 32,148, ...5. Šlouf, Kusovský (ČR) 34,064 - postoupili do semifinále.

C1: 1. Fuksa (ČR) 38,680 - postoupil do finále.

C2: 1. Santini, Incollingo (It.) 39,164, ...4. Ruso, Palma (ČR) 39,884 - postoupili do semifinále.

Ženy:

K1: 1. Osipenková-Radomská (Ázerb.) 41,956, ...5. Fasnerová(ČR) 44,304 - postoupila do semifinále.

K2: 1. Machněvová, Litvinčuková (Běl.) 36,920, ...7. Šebestová, Mlezivová (ČR) 41,496 - postoupily do semifinále.

Semifinále

200 m

Muži:

K1: 1. Rumjancevs (Lot.) 36,072, ...3. Šváb (ČR) - postoupil do finále.

K2: 1. Rizza, Florio (It.) 32,176, ...4. Šlouf, Kusovský (ČR) - vyřazeni.

C2: 1. Lores, Sieiro (Šp.) 38,884, 2. Ruso, Palma (ČR) 39,184 - postoupili do finále.

Ženy:

K1: 1. Guyotová (Fr.) 41,828, ...7. Fasnerová (ČR) 45,928 - postoupila do finále B.

K2: Povchová, Todorovová (Ukr.) 38,640, ..7. Šebestová, Mlezivová (ČR) 40,976 - vyřazeny.