ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Rekord v hodinovce opět změnil majitele, novým lídrem tabulek je Australan Dennis

Velikost textu:

Grenchen (Švýcarsko) – Novým držitelem světového rekordu v hodinovce se stal Rohan Dennis. Australský cyklista ujel 52,491 kilometru. Na velodromu ve švýcarském Grenchenu tak čtyřiadvacetiletý jezdec stáje BMC značně vylepšil dosavadní maximum, které v říjnu stanovil výkonem 51,852 km Rakušan Matthias Brändle.

Slavící australský cyklista Rohan Dennis
Slavící australský cyklista Rohan Dennis

"Možná to vypadalo snadné, ale přirozeně to tak nebylo. Jsem nesmírně unavený, ale zároveň velice hrdý a doufám, že mi teď rekord nějaký čas zůstane," řekl Dennis.

Dennis je bývalý úspěšný dráhař, ve stíhacím závodu družstev má dva tituly mistra světa a olympijské stříbro z Londýna. V poslední době však přesedlal na silnici a i tam se mu daří: v lednu například doma v Austrálii vyhrál etapový závod Tour Down Under, loni na MS pomohl týmu BMC ke zlatu z časovky.

Před týdnem neuspěl při pokusu o rekord jiný australský cyklista Jack Bobridge, který v Melbourne ujel 51,3 km. Dennis si na rekord věřil a svůj výkon dokonce odhadl téměř přesně - hovořil o hranici 52,5 kilometru.

Množství pokusů o překonání rekordu v hodinovce narostlo poté, co Mezinárodní cyklistická unie (UCI) loni uvolnila pravidla týkající se kola, které mohou jezdci využít. Po devíti letech tak v září při rozlučce Němce Jense Voigta s kariérou padl rekord, který držel Ondřej Sosenka, jenž musel jet v roce 2005 ještě na klasickém silničním stroji.

Absolutně nejvíc ujel za hodinu Brit Chris Boardman, který v roce 1996 zvládl 56,375 km. Jel však na speciálním kole, jeho výkon proto UCI za rekord neuznala.

Letos by se měly o světové maximum v této prestižní disciplíně pokusit časovkářské hvězdy Tony Martin, Bradley Wiggins či Fabian Cancellara.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.