ČTsport

ČTsport
úterý 20. listopadu 2018 Nikola
Tour de France

Favorité odpočívali, a v Lyonu se tak radoval Matteo Trentin

Velikost textu:
aktualizováno 13. 7. 2013 19:34

Lyon – Z pelotonu se záhy vydělila osmnáctičlenná skupina, která svůj náskok dokázala navyšovat po celou délku 191 kilometrů dlouhé etapy. Nechyběl v ní Andrew Talansky (Garmin-Sharp) jedoucí na bílý dres, kdo naopak absentoval, byl jeden z předních favoritů Peter Sagan (Cannondale). Stáje Sky a Saxo-Tinkoff daleko vzadu sbíraly síly nejen pro zítřejší den, ale i pro ostatní velice náročné alpské etapy. V cíli se nakonec radoval jeden z uprchlíků, jezdec stáje Quickstep a většinou tak Cavendishův pomocník Matteo Trentin. Peloton i se všemi hlavními favority do cíle dorazil s více než sedmiminutovou ztrátou.

Matteo Trentin ve finiši v Lyonu
Matteo Trentin ve finiši v Lyonu

Od pelotonu se brzy odpoutala osmnáctičlenná skupina jezdců, v níž nechyběl například již tradiční "uprchlík" Jens Voigt (RadioShack) nebo dvojice zástupců stáje Garmin-Sharp Andrew Talansky a David Millar. Mezera mezi první skupinou a hlavním polem nicméně zprvu jen zřídkakdy překročila minutový rozdíl a vůbec největší hromadný únik letošní Tour byl v režii velkých stájí a především španělského Euskaltelu, jehož jezdci tvořili na čele pelotonu tempo. Sjet uprchlíky se jim však nedařilo a s přibývajícími kilometry i prudšími stoupáními rozestup narůstal – před strmým Côte de Thizy činil již necelé čtyři minuty.

Až jaksi laxní tempo pelotonu diktované nyní stájí Sky, která nevyvíjela žádnou snahu o dostihnutí uprchlíků, nevyhovovalo všem a z hlavního pole se záhy oddělilo nizozemsko-italské duo Hoogerland, Cunego. Ti dokázali ukrojit z náskoku první skupiny nejprve zhruba dvě minuty, jezdec týmu Lampre Damiano Cunego však posléze přestal fenomenálnímu tempu svého kolegy stačit a odpadl. Hoogerland, závodník proslulý i nechvalně známou srážkou s doprovodným vozem na Tour před dvěma lety, naopak pokračoval ve své snaze a na nejvyšším bodu etapy Col du Pilon už ztrácel jen 55 vteřin – to už nicméně neplatilo ve sjezdu a oba pronásledovatelé byli brzy znovu pohromadě.

Hoogerland jako by přecenil své síly a razil zprvu příliš vysoké tempo, důvody jeho zpomalení však mohly být i prozaičtější – ve sjezdu by sám těžko mohl smazat minutový odstup na první skupinu a Cunego jako oslnivý sjezdař byl v dané situaci užitečným pomocníkem právě do prudkého klesání. Ani jednomu z cyklistů se však již prvním 18 jezdcům nepodařilo více přiblížit.

Příslovečnou enigmou zůstávalo chování Sky na čele pelotonu, kde Froomovi kolegové sice byli na čele, žádnou aktivitu směřující k likvidování svého manka však neprojevovali. A právě Sky, likvidované vinou zranění i špatné formy, by přitom v případě "vypuštění" dnešní etapy spíš potřebovalo šetřit síly před zítřkem začínajícími alpskými kopci, nikoliv tvořit tempo pět minut za uprchlíky.

Třicet kilometrů přec cílem v Lyonu se tak v první skupině mohlo začít přemýšlet o taktice pro závěr etapy. Peloton ani dvojice pronásledovatelů již nemohly čelo nikterak ohrozit a Talansky, Van Garderen či Albasini tak na čele spřádali své plány na etapové prvenství. Brzy odpadli "nosiči vody" Voigt s Millarem a patnáct kilometrů před cílovou čárou se osamostatnil na čele Julien Simon (Sojasun).

Roman Kreuziger:

Roman Kreuziger"Začátek byl hodně těžký. Než se vyprofilovala vpředu skupina, která nikomu moc nevadila, jelo se hodně ostře. Za první dvě hodiny jsme ujeli 93 kilometrů. I když ta etapa byla pořád nahoru, dolů, jelo se poklidným tempem. Nechali jsme to kontrolovat Sky a v rámci možností se dalo trochu pošetřit. Včera byla náročná etapa a zítra je zase extrémně dlouhá, navíc s cílem na Mont Ventoux. Netuším, jaký se dá očekávat vývoj, ale každopádně to chce do rána co nejlíp zrelaxovat."

Z původně zhruba 40metrového náskoku záhy bylo více, za Simonem se poté sice vydal Kadri (AG2R), jezdec kontinentální stáje Sojasun však do pedálů v lyonských ulicích šlapal fenomenálně a dostižen byl až kilometr před cílem. V následném spurtu, kdy se téměř celá skupina znovu sjela, se nakonec radoval jezdec Quickstepu Matteo Trentin před Albasinim z AG2R. Peloton se všemi hlavními favority na celkové pořadí za sebou tito jezdci nechali o více než sedm minut. 

Cyklistický etapový závod Tour de France - 14. etapa: Saint-Pourcain-sur-Sioule - Lyon (191 km):

1. Trentin (It./Omega Pharma-Quick-Step) 4:15:11, 2. Albasini (Švýc./Orica GreenEdge), 3. Talansky (USA/Garmin), 4. Rojas (Šp./Movistar), 5. E. García (Šp./Cofidis), 6. Bak (Dán./Lotto), 7. Geschke (Něm./Argos), 8. Vichot (Fr./FDJ), 9. Brutt (Rus./Kaťuša), 10. Gautier (France/Europcar) všichni stejný čas, ...28. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff) -7:17.

Průběžné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 55:22:58, 2. Mollema (Niz./Belkin) -2:28, 3. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff) -2:45, 4. Kreuziger -2:48, 5. Ten Dam (Niz./Belkin) -3:01, 6. Fuglsang (Dán./Astana) -4:39, 7. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) -4:44, 8. Quintana (Kol./Movistar) -5:18, 9. Péraud (Fr./AG2R) -5:39, 10. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -5:48.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.