ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Giro zažilo hromadný únik dvaceti jezdců, v cíli se radoval Litevec Navardauskas

Velikost textu:
aktualizováno 15. 5. 2013 18:25

Vajont - Po prvním větším horském testu v minulé etapě přišlo zklidnění, na cyklisty dnes nečekala ta úplně nejstrmější a nejdelší stoupání. Došlo však k hromadnému úniku, do něhož se zapojily takřka všechny stáje - skupina v jednu chvíli čítala dvacet jezdců. Jeden z uprchlíků dokonce dosáhl etapového prvenství - litevský cyklista Ramunas Navardauskas v závěrečném stoupání setřásl Daniela Osse a v cíli byl první o více než minutu. Na celkovém pořadí se však nic nemění, protože všechny hlavní hvězdy dojely bezpečně schovány v pelotonu.

Cíl jedenácté etapy a slavící Litevec Ramunas Navardauskas
Cíl jedenácté etapy a slavící Litevec Ramunas Navardauskas

Navardauskas vyrazil k úniku s přibližně dvacítkou dalších jezdců, a rázem se tak stal novou jedničkou stáje Garmin, jejíž hlavní hvězda Ryder Hesjedal v úterní etapě přišla o naděje na obhajobu titulu. Jelikož ve skupině nebyl nikdo z popředí průběžného pořadí, šetřili hlavní favorité po úterní náročné horské prověrce síly.

V čele se Litevec osamostatnil přibližně pět kilometrů před cílem etapy, kterou zakončil krátký sjezd do vesničky Erto e Casso. Pořadatelé Gira naplánovali dojezd etapy na počest více než 2 000 obětí 50 let staré katastrofy horské přehrady Vajont.

Do nádrže se v roce 1963 sesunula část horského masivu a přibližně 200 metrů vysoká vlna, která se převalila přes hráz, zničila okolní vesnice. "Giro má povinnost seznamovat lidi s historickými událostmi a místy, takže je dobře, že jsme sem dnes jeli. Stoupání není nijak náročné, zajímavější je možná ten sjezd," prohlásil Stefano Zanatta, šéf týmu Cannondale.

Vedení v průběžném pořadí nadále hájí Vincenzo Nibali, který má na druhého Cadela Evanse náskok 41 vteřin. O Evansovi lze přitom mluvit jako o jednom z překvapení Gira - šestatřicetiletý Australan se zdál být po svém vítězství na Tour z roku 2011 už jaksi za zenitem a ani na letošní Giro se s ním nepočítalo jako s adeptem na celkové pořadí. Uvidí se, co s veteránem pelotonu udělá několik dalších horských etap, nyní však pro jezdce BMC vypadá vše v nejlepším pořádku.

Naopak Bradley Wiggins podle zákulisních informací bojuje s nachlazením a blíže nespecifikovanou krční infekcí. Na Nibaliho, svého hlavního rivala, po dnešku ztrácí stále něco málo přes dvě minuty. Takřka identické manko má i Britův stájový kolega, Kolumbijec Rigoberto Urán.

Sylvain Georges (AG2R) měl pozitivní test na heptaminol
Sylvain Georges (AG2R) měl pozitivní test na heptaminol

Výsledky dnešní etapy však poněkud zastínily jiné zprávy - jezdec stáje AG2R Sylvain Georges měl v krvi stopy zakázaného stimulantu, užil prý heptaminol. Jde o první dopingový nález na letošním Giru.

11. etapa: Cave del Predil - Erto e Casso (184 km):

1. Navardauskas (Lit./Garmin) 4:23:14, 2. Oss (It./BMC) -1:08, 3. Pirazzi (It./Bardiani Valvole) -2:59, 4. Puccio (It./Sky), 5. Martens (Něm./Blanco), 6. Di Luca (It./Vini Fantini), 7. Martinez (Šp./Euskaltel) všichni -3:07, 8. Pauwels (Belg./Omega Pharma-Quick Step) -3:10, 9. Petrov (Rus./Saxo-Tinkoff) -3:11, 10. Rodriguez (Ven./Androni Giocattoli) -3:25.

Průběžné pořadí: 1. Nibali (It./Astana) 43:26:27, 2. Evans (Austr./BMC) -41, 3. Urán (Kol./Sky) -2:04, 4. Wiggins (Brit./Sky) -2:05, 5. Gesink (Niz./Blanco) -2:12, 6. Scarponi (It./Lampre) -2:13, 7. Santambrogio (It./Vini Fantini) -2:55, 8. Niemiec (Pol./Lampre) -3:35, 9. Intxausti (Šp./Movistar) -4:05, 10. Pozzovivo (It./AG2R) -4:17.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.