ČTsport

ČTsport
pátek 21. září 2018 Matouš

Judista Krpálek vrátil sokovi porážku z olympiády a je mistrem Evropy

Velikost textu:
aktualizováno 27. 4. 2013 18:25

Budapešť - Český judista Lukáš Krpálek se stal mistrem Evropy ve váze do 100 kg. Na šampionátu v Budapešti porazil ve finále Nizozemce Henka Grola. Krpálek navázal na evropské tituly Jiřího Sosny z roku 1988 a Zdeňka Písaříka z roku 1954. Dvaadvacetiletý český reprezentant dosáhl dalšího velkého úspěchu po předloňském třetím místě na mistrovství světa.

Lukáš Krpálek
Lukáš Krpálek

Svého velkého rivala Grola zdolal Krpálek poprvé v kariéře. Oplatil mu porážku z loňského olympijského turnaje, kde s ním prohrál v opravách a přišel o šanci na medaili. Grol získal v Londýně bronz. Nizozemský judista měl namále v prvním kole, kde odvrátil prohru s Ázerbájdžáncem Elkhanem Mammadovem až úspěšným chvatem 20 vteřin před koncem. Ve finále Krpálkovi podlehl na vazari.

Krpálek prošel do boje o zlato po suverénních čtyřech výhrách na ipon před časovým limitem. "Nepamatuju, že by se mi někdy dařilo na turnaji soupeře takhle házet. Vždycky jsem spíš uspěl bojem na zemi, dnes jsem třikrát uspěl v postoji. Pro mě něco neskutečného," liboval si Krpálek.

přehrát video
Reportáž Jiřího Rejmana z ME v judu

Chválil ho i trenér Petr Lacina. "Lukáš je šampion a dneska to zase ukázal. Předvedl takticky neskutečně vyspělé výkony a šel si za svým cílem od prvního chvatu až do konce finále. Je to borec," řekl.

Lukáš Krpálek:

Lukáš Krpálek"Jsem neskutečně šťastný. Medaile z Evropy mi pořád unikala a končil jsem pod bednou, dneškem jsem to zlomil. Není tajemství, že se s Grolem moc nemusíme. Že jsem porazil ve finále zrovna jeho, je další cenná věc."

Krpálek prošel do boje o zlato po suverénních čtyřech výhrách na ipon před časovým limitem. Nejprve zdolal Lotyše Viktorse Reska, jemuž nasadil své oblíbené držení na zemi necelou minutu před koncem. V 53. vteřině druhého utkání chvatem harai-goši povalil na záda domácího reprezentanta Miklose Cirjenicse a na tatami se nezdržel o moc déle ani s Rusem Adlanem Bislutanovem, vítězem nedávné Grand Prix v Turecku.

Třetí duel Krpálkovi zabral necelé dvě minuty a soupeře poslal k zemi stejnou technikou jako ve svém předchozím vystoupení. Tím samým způsobem za dvě a půl minuty "nachytal" také v semifinále Elmara Gasimova z Ázerbájdžánu, kterému oplatil porážku z březnové Grand Prix.

Krpálka těšilo i to, že se postaral o další zápis do historie českého juda, které se dočkalo prvního evropského zlata po rozdělení federace. "Za to jsem také moc rád. A myslím, že to těší i pana Sosnu," připomněl Krpálek posledního českého držitele kontinentálního zlata.

Krpálek s Nizozemcem Grolem
Krpálek s Nizozemcem Grolem

Alexandr Jurečka (do 90 kg) při své druhé účasti na ME obsadil dělené deváté místo. Nejprve zdolal Mihaela Žganga ze Slovinska a vzápětí také Bělorusa Andreje Kazusenoka. V dalším postupu Jurečkovi zabránil favorizovaný Rus Kirill Denisov.

Michal Horák ve váze do 100 kg vypadl hned v úvodním duelu na ipon s Estoncem Grigorijem Minaskinem.

Český tým ještě v neděli čeká soutěž družstev, v níž se představí po 18 letech. Los mu přisoudil do cesty Nizozemsko, takže se nabízí možná repríza dnešního finále mezi Krpálkem a Grolem. Český šampion se však dalšímu souboji raději vyhne. "Uvidím, jak na tom budu. A podruhé za dva dny bych proti Grolovi určitě jít nechtěl," dodal Krpálek.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.