Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Paralympijský magazín

Tour de France začíná

Lutych – Cyklističtí fanoušci mají počínaje dneškem druhé vánoce. V Lutychu prologem odstartuje nejslavnější etapový závod Tour de France, za obhajobou triumfu vyjede Australan Cadel Evans. Letošní 99. ročník má na programu pět ryze horských etap, dvakrát se pojede časovka. Vedle Belgie zavítá peloton krátce i do Švýcarska, do závodu však letos nezasáhne ani jeden Čech. Přímé přenosy Tour de France sledujte na ČT4 a našem webu.

Podle nejlepšího Čecha v historii Tour Romana Kreuzigra, který letos nestartuje, jsou hlavními aspiranty na prvenství Evans a Brit Bradley Wiggins. Loňský vítěz Evans se dočkal na sedmý pokus. Po dvou druhých místech v letech 2007 a 2008 dobyl celkový triumf před lucemburskými bratry Andym a Fränkem Schleckovými.

Před pokusem o obhajobu mu odpadli dva hlavní soupeři - dopingový hříšník Alberto Contador a zraněný Andy Schleck. Nechybí však Denis Meňšov, Ivan Basso, Michele Scarponi, Alejandro Valverde, vítěz letošního Gira Ryder Hesjedal či Wiggins, kterého loni vyřadil z boje pád a zranění.

"Každý se mě ptá, zda dokážu vyhrát podruhé. Když Lance Armstrong vyhrál poprvé, ptali se ho na to samé. A pak vyhrál popáté. A ptali se znovu, zda dokáže vyhrát šestkrát. A nakonec to dokázal sedmkrát. To je přece podstata našeho sportu," řekl již dříve pětatřicetiletý Evans.

Cadel Evans ve žlutém trikotu
zdroj: AP autor: Laurent Cipriani

Přiznal však, že k závodu přistupuje trochu jinak, než když do něj šel s touhou konečně získat první titul. "Nemohu říct, že bych měl menší ambice, ale jsou jiné. Předtím, než jsem poprvé vyhrál Tour, tak jsem se sám sebe ptal, jak toho dosáhnout. Teď si jen říkám: 'Jen zopakuj to, co se ti už povedlo'," uvedl Evans. Sám ale favorizuje Wigginse, jenž prokázal dobrou formu vítězstvím v Critériu du Dauphiné o minutu a půl před třetím Evansem.

Na vítězství by rád zaútočil i Valverde, vítěz Vuelty z roku 2009, ale i on kvůli dlouhým časovkám favorizuje rovněž spíš Wigginse s Evansem. "Bude to těžké, i proto, že trať není úplně ideální pro mě. Ale je třeba do toho jít s odhodláním, protože stát se může všechno," řekl dvaatřicetiletý Španěl.

Hlavním adeptem na zelený trikot v bodovací soutěži spurtérů je Brit Mark Cavendish, jenž se po dvou druhých příčkách v letech 2009 a 2010 dočkal vytoužené trofeje loni. I díky pěti etapovým vítězstvím. Letos mu chce obhajobu ztížit mimo jiné Slovák Peter Sagan, který v sezoně nasbíral už třináct prvenství.

Stupně vítězů Tour de France 2011
zdroj: AP autor: Laurent Cipriani

Ve startovním poli je celkem 198 jezdců z 22 stájí, po pěti letech ovšem chybí český zástupce. "Od začátku jsem říkal, že Tour pro mě letos nepřichází do úvahy a pojedu Giro a Vueltu," řekl Roman Kreuziger, který absolvoval Giro d'Italia i Tour v loňském roce a většinu závodu absolvoval po pádu se zlomenou rukou.

Nominace se nedočkal František Raboň, jenž o start dlouhodobě usiluje, jeho kolega z týmu Omega Pharma-Quick Step Zdeněk Štybar se mezi silničáři ještě zabydluje. Stáj NetApp Jana Bárty a Leopolda Königa, která dostala divokou kartu na Giro a stala se příjemným překvapením závodu, na Tour nestartuje.

Program Tour de France 2012:

30. června - prolog: Lutych (Bel.) - Lutych, 6,4 km,
1. července - 1. etapa: Lutych - Seraing (Bel.), 198 km,
2. července - 2. etapa: Visé (Bel.) - Tournai (Bel.), 207,5 km,
3. července - 3. etapa: Orchies - Boulogne-sur-Mer, 197 km,
4. července - 4. etapa: Abbeville - Rouen, 214,5 km,
5. července - 5. etapa: Rouen - Saint-Quentin, 196,5 km,
6. července - 6. etapa: Épernay - Mety, 207,5 km,
7. července - 7. etapa: Tomblaine - La Planche des Belles Filles, 199 km,
8. července - 8. etapa: Belfort - Porrentruy (Švýc.), 157,5 km,
9. července - 9. etapa: Arc-et-Senans - Besançon, časovka jednotlivců, 41,5 km,
10. července - volný den,
11. července - 10. etapa: Mâcon - Bellegarde-sur-Valserine, 194,5 km,
12. července - 11. etapa: Albertville - La Toussuire-Les Sybelles, 148 km,
13. července - 12. etapa: Saint-Jean-de-Maurienne - Annonay Davézieux, 226 km,
14. července - 13. etapa: Saint-Paul-Trois-Châteaux - Le Cap d'Agde, 217 km,
15. července - 14. etapa: Limoux - Foix, 191 km,
16. července - 15. etapa: Samatan - Pau, 158,5 km,
17. července - volný den,
18. července - 16. etapa: Pau - Bagneres-de-Luchon, 197 km,
19. července - 17. etapa: Bagneres-de-Luchon - Peyragudes, 143,5 km,
20. července - 18. etapa: Blagnac - Brive-la-Gaillarde, 222,5 km,
21. července - 19. etapa: Bonneval - Chartres, časovka jednotlivců, 53,5 km, 
22. července - 20. etapa: Rambouillet - Paříž, 120 km.m.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články