Archiv D: Hokej v srdci

Kornfeil vybojoval při Velké ceně Ameriky první letošní body

Austin (USA) - Motocyklový závodník Jakub Kornfeil obsadil v premiérové Velké ceně Ameriky v Austinu v třídě Moto3 desátou pozici a jako první Čech v sezoně bodoval. Lukáš Pešek závod královské MotoGP po pádu nedokončil.

Závod Moto3 ovlivnil hrozivě vypadající pád Nizozemce Jaspera Iwemy, po němž byli jezdci ve 12. kole zastaveni. V té době byl Kornfeil osmý a bojoval ještě o lepší umístění. Iwema byl odvezen do nemocnice, ale neměl by být vážně zraněn.

Protože nebyly odjety dvě třetiny závodu, museli se jezdci na trať vrátit a zhruba po půlhodině absolvovali nový závod na zbývajících pět kol. V nich si Kornfeil mírně pohoršil, nicméně dosáhl na body, které mu před týdnem v první Grand Prix sezony v Kataru unikly.

Premiérové vítězství v kariéře slavil sedmnáctiletý Španěl Álex Rins, jenž vyhrál po dramatickém souboji se svými krajany. Druhý skončil Maverick Viňales, třetí Luis Salom, jenž vjížděl jako první do poslední zatáčky, byl v ní ale příliš "dlouhý".

Hned v druhém závodu v MotoGP se dočkal triumfu loňský šampion Moto2 Marc Márquez. Dvacetiletý Španěl vyhrál s náskokem půldruhé sekundy před krajanem a kolegou z týmu Repsol Honda Danim Pedrosou a stal se historicky nejmladším vítězem Velké ceny v nejsilnější kategorii mistrovství světa. Stupně vítězů zkompletoval další Španěl Jorge Lorenzo s yamahou.

Pro Peška skončil závod sedm kol před koncem po kontaktu se stájovým kolegou Danilem Petruccim z Itálie. Druhý český účastník MotoGP Karel Abraham si v sobotní kvalifikaci zlomil klíční kost a čeká ho pauza.

Také v Moto2 slavil vítězství španělský jezdec. Poprvé v této třídě vyhrál bývalý mistr světa do 125 ccm Nicolás Terol.

Výsledky Velké ceny Ameriky

Moto3: 1. Rins 11:26,535, 2. M. Viňales -0,244, 3. Salom (všichni Šp./KTM) -0,547, 4. Folger (Něm./Kalex KTM) -1,230, 5. Oliveira (Portug./Mahindra) -8,276, 6. Miller (Austr./FTR Honda) -8,603, ...10. Kornfeil (ČR/Kalex KTM) -12,737.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 17 závodů): 1. Rins 41 b., 2. Salom 41, 3. Viňales 40, 4. Folger 24, 5. Oliveira 20, 6. Khairuddin (Mal./KTM) 19, ...15. Kornfeil 6.

Moto2: 1. Terol (Šp./Suter) 42:02,689, 2. Rabat (Šp./Kalex) -3,125, 3. Kallio (Fin./Kalex) -3,175, 4. Aegerter (Švýc./Suter) -4,873, 5. Redding (Brit./Kalex) -5,597, 6. Zarco (Fr./Suter) -9,295.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 17 závodů): 1. Redding 31, 2. Terol 27, 3. Rabat 27, 4. Kallio 27, 5. Aegerter 26, 6. P. Espargaró (Šp./Kalex) 25.

MotoGP: 1. Márquez 43:42,123, 2. Pedrosa(oba Šp./Honda) -1,534, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,381, 4. Crutchlow (Brit./Yamaha) -6,616, 6. Bradl (Něm./Honda) -12,674, 6. Rossi (It./Yamaha) -16,615, ...Pešek (ČR/Ioda-Suter) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. Márquez 41, 2. Lorenzo 41, 3. Pedrosa 33, 4. Rossi 30, 5. Crutchlow 24, 6. Bautista (Šp./Honda) 18.