ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan
MISTR SVĚTA F1

Rosberg: Splnil jsem si klukovský sen, ale tlak v závěru byl až nechutný

Velikost textu:

Abú Zabí – Německý pilot formule 1 Nico Rosberg poprvé v kariéře získal titul mistra světa, v závěru závodu ve Spojených arabských emirátech však zažíval pořádný tlak, který na něj vyvíjel jeho stájový kolega a jediný zbývající sok v boji o celkové vítězství Lewis Hamilton. Rosberg si však nakonec titul uniknout nenechal a navázal na svého otce Kekeho Rosberga, který slavil mistrovský titul v roce 1982.

přehrát video
Rosberg se stal mistrem světa, závěr závodu však byl dramatický

"Je to klukovský sen. Nebyl to ten nejkrásnější závod, který jsem kdy jel, ten tlak byl neuvěřitelný. V posledních kolech to bylo opravdu nechutné," uznal Rosberg, jenž narážel na chování Hamiltona, který ho totiž z prvního místa záměrně brzdil, aby umožnil dalším soupeřům ho předjet a připravit o titul ve svůj vlastní prospěch.

"Bylo to napjaté, strašně těžké. I proto chci toto vítězství věnovat své ženě Vivian a dceři Alaie. Dnes večer bude velká oslava. Myslím, že několik dní teď nebudu k dispozici," pousmál se jednatřicetiletý Rosberg. "Můj táta mi vždycky radil – pedál na podlahu. V tom je tajemství úspěchu," prozradil s úsměvem.

Jeho soupeř Hamilton mu pogratuloval, ale zjevně byl zklamaný. Jeho touha bojovat o titul do poslední chvíle byla tak velká, že neuposlechl příkaz vedení týmu nešetřit se v závěru a jet naplno. "Doporučuji vám, pánové, nechat nás závodit," řekl do vysílačky. "Je to škoda, že nás nenechali být, nevím proč," prohlásil po závodě.

Rosberg přijímá gratulaci od stájového kolegy Lewise Hamiltona
Rosberg přijímá gratulaci od stájového kolegy Lewise Hamiltona
Více fotek
 • Rosberg přijímá gratulaci od stájového kolegy Lewise Hamiltona autor: Ahmed Jadallah, zdroj: Reuters https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6960/695917.jpg
 • Nico Rosberg slavící titul mistra světa autor: Ahmed Jadallah, zdroj: Reuters https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6960/695915.jpg
 • Nico Rosberg slavící titul mistra světa autor: Ahmed Jadallah, zdroj: Reuters https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6960/695914.jpg

Jeho reakce na příkaz se vůbec nelíbila výkonnému řediteli týmu Paddymu Loweovi, který se však k celému případu odmítl vyjádřit. "Lewis tím také ohrozil dnešní vítězství pro Mercedes. Dali jsme pokyny, které Lewis ignoroval, a vytvořil tak precedens pro budoucnost. Pokud budeme takhle pokračovat, znamenalo by to naprostou anarchii, že si každý bude dělat, co chce," uvedl šéf stáje Toto Wolff.

"Nico je ale třída. V posledních letech se dotáhl na Lewise, který je nejtalentovanějším jezdcem této generace," pochválil Němce. "Nico si titul absolutně zasloužil," řekl Wolff. V podobném duchu hovořil i předseda představenstva společnosti Mercedes-Team Niki Lauda. "Porazil Lewise ve stejném autě, to je fantastický výkon," prohlásil slavný Rakušan.

Rosberg taktiku svého soka nekritizoval, naopak vyjádřil porozumění. "Byla to v té chvíli jeho jediná šance," uvedl německý závodník. "Jsem šťastná za něj, po letech tvrdé práce si to zasloužil," radovala se jeho žena Vivian.

Mezi gratulanty se přidal i Rosbergův krajan Sebastian Vettel z Ferrari, který vyhrál titul čtyřikrát. "Nico je naprosto zasloužený vítěz. Neměl to snadné. To, co Lewis (Hamilton) udělal na konci, nebylo úplně fér, ale na druhou stranu asi pochopitelné," konstatoval. "Jsem potěšen, Nico měl fantastickou sezonu. Bravo," doplnil dvojnásobný šampion Fernando Alonso ze Španělska.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.