ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Motocyklista Klymčiw je po vážném zranění zpět a chystá se na Dakar

Velikost textu:

Pardubice – Pád a vážné zranění ukončily před rokem snažení motocyklisty Ondřeje Klymčiwa na Rallye Dakar. V lednu však nebude na startu dalšího ročníku chybět. Po vynucené sedmiměsíční přestávce začal znovu trénovat a poté, co zvládl zkušební závody, dostal od doktorů zelenou. V prosinci tak Klymčiwa čeká přelet do Jižní Ameriky, kde se představí na legendárním závodu potřetí v kariéře.

Ondřej Klymčiw
Ondřej Klymčiw

"Příprava díky tomu byla kratší, ale zase intenzivnější. Nemohl jsem jezdit na motorce, ale místo toho jsem hodně jezdil na kole. A jak se říká, jízda na kole se nezapomíná a s motorkou je to stejné. Dokonce si dovolím říct, že jsem na tom lépe než loni," řekl Klymčiw na setkání s fanoušky v Pardubicích.

Na Dakar se vydá i přesto, že po lednové nehodě tomu nikdo moc nevěřil. Jedenatřicetiletý závodník si po pádu ve vysoké rychlosti poranil pánev, měl vykloubenou kyčel, problémy se slezinou a hrudníkem.

"S ohledem na můj další start bylo stěžejní zdraví. Měl jsem od pořadatelů dokonce výjimku, že jsem poslal peníze na startovné, ale byli jsme domluveni, že do poloviny září mohu vše zrušit a peníze by mi poslali zpět," přiznal.

Když však v září absolvoval bez problémů náročný závod v Řecku, byl rozhodnutý, že Dakar pojede. "Dali jsme tomu zelenou a lékaři taky nebyli proti," řekl Klymčiw, který ještě v říjnu odjel další závod v Maroku.

přehrát video
Motocyklista Klymčiw se po zranění těší na Dakar

Přiznal však, že vážná nehoda jej poznamenala. "Myslím ale, že v dobrém slova smyslu. Od toho pádu pracuje tělo na motorce úplně jinak. Jako by mě lépe poslouchalo. Dříve jsem těžko hledal takové porozumění mezi hlavou a tělem, a teď, co řekne hlava, tělo udělá na 110 procent. Možná ze strachu z nějakého pádu," pousmál se Klymčiw.

Zároveň ale prozradil, že v absolvovaných závodech několikrát radši ubral rychlost a nejel na maximum. "Na nebezpečných rovných úsecích jsem hodně přemýšlel, zda mi to za to stojí. Radši jsem se soustředil na technické úseky, kde jsem čas dokázal nahnat, a na rovinkách jsem si nechával drobnou rezervu," uvedl jezdec, který byl při premiéře na Dakaru v roce 2015 dvacátý.

S předstihem má již připravenou i techniku. "Do odjezdu máme necelých čtrnáct dní a my máme motorky hotové. Nákladní auto i doprovodní vůz taky. Stačí nám tak zabalit tašky a můžeme vyrazit," řekl Klymčiw, jenž ještě neví, s jakým startovním číslem se vydá na trať. I proto má na tabulce jizvu lehce symbolizující jeho předešlé zdravotní problémy.

Novinkou pro nadcházející ročník dakarské rallye pro něj bude, že nepojede v týmu sám. Premiéru na slavné soutěži vedle něj absolvuje v USA žijící Petr Vlček.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.