ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Stáj Toyota nejspíš končí ve formuli 1

Velikost textu:

Tokio - Největší světový výrobce automobilů Toyota podle očekávání odchází v souvislosti se zpomalením světové ekonomiky z formule 1. Japonský tým působil v šampionátu od roku 2002 a loučí se se seriálem bez vítězství v Grand Prix. Informaci potvrzující avizovaný odchod přinesla japonská média, vedení automobilky by se mělo vyjádřit na dnešní tiskové konferenci.

Monopost stáje Toyota
Monopost stáje Toyota
Otevřít galerii
 • Monopost stáje Toyota zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Logo stáje Toyota zdroj: Toyota https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Toyota je tak druhým japonským automobilovým gigantem, jenž během jednoho roku končí kvůli krizi ve formuli 1. Loni v prosinci oznámila odchod Honda, která se přetransformovala v Brawn GP, nejúspěšnější tým této sezony. 

Podle agentury AP se Toyota snaží snížit výdaje kvůli výrazné ztrátě v hospodaření v posledních šesti měsících, jehož výsledky má zveřejnit ve čtvrtek. Ve finančním roce, jenž skončil letos v březnu, zaznamenala firma nejhorší ztráty v historii. 

Toyota svým rozhodnutím následuje několik japonských společností, které se už kvůli snaze ušetřit rozloučily s motorsportem dříve. Ještě před touto sezonou skončily v mistrovství světa v rallye Subaru a Suzuki, svůj odchod na konci roku 2010 z formule 1 oznámil také výrobce pneumatik Bridgestone. V červenci navíc odřekl pořádání Velké ceny F1 v příštím roce okruh ve Fudži, který patří právě Toyotě. 

Toyota Racing, považovaný za tým s jedním z největších rozpočtů ve formuli 1, působil v prestižním seriálu osm let. Jeho nejlepší výsledky přišly v roce 2005, kdy Ital Jarno Trulli dojel druhý v Malajsii a Bahrajnu a stáj obsadila celkové čtvrté místo v Poháru konstruktérů. 

Navzdory slibnému startu do této sezony, kdy v úvodních čtyřech závodech dosáhli jezdci Toyoty na tři pódiová umístění, skončila stáj v celkovém hodnocení pátá. Piloty týmu byli v posledních dvou ročnících Trulli a Němec Timo Glock, kterého po jeho zranění v kvalifikaci v Suzuce nahradil pro poslední dvě Grand Prix sezony Japonec Kamui Kobajaši.

Jarno Trulli
Jarno Trulli
Více fotek
 • Jarno Trulli zdroj: telegraph.co.uk https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/13/1215/121405.jpg
 • Vůz Tima Glocka po nehodě zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1152/115173.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.