ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Plochodrážní Grand Prix v Praze vyhrál debutant Sajfutdinov

Velikost textu:

Praha – Ruský plochodrážník Emil Sajfutdinov nečekaně vyhrál Grand Prix České republiky na pražském stadionu Na Markétě. Rus využil zaváhání dánského mistra světa Nickiho Pedersena, který nepostoupil ze semifinále a přišel o možnost přidat v české metropoli třetí triumf v řadě. Devatenáctiletý Sajfutdinov vyhrál hned při svém debutu v Grand Prix. Druhý dojel Švéd Fredrik Lindgren, třetí Australan Jason Crump před krajanem Leighem Adamsem. Český jezdec Matěj Kůs si připsal za večer jediný bod.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Dvojnásobný juniorský mistr světa Sajfutdinov přitom v závěrečné jízdě vůbec být nemusel. Ve druhém semifinále se totiž pokusil hned po startu o tvrdý atak na Pedersenovu vnitřní dráhu, jenže byl pomalejší a od zadního kola soupeře se vzápětí zřítil na dráhu. Rozhodčí ale Rusův manévr neklasifikovali jako úmysl a dali mu šanci na nový start.

A to se stalo Pedersenovi osudným, protože hned v úvodu udělal chybu a pustil do vedení právě mladého Rusa, který vyhrál, zatímco Pedersen dojel třetí a přišel o možnost v Praze podruhé obhájit prvenství. Sajfutdinov pak podobným způsobem soupeřům pláchl po první zatáčce i ve finále a suverénně si dojel pro triumf. Stal se vůbec prvním nováčkem v novodobé historii šampionátu, kterému se to podařilo.

Ruský závodník přitom v úvodních jízdách nevypadal na favorita a spíše paběrkoval, ale stejně jako později v semifinále i ve třetí jízdě jej pozvedl souboj s Pedersenem. Kolem úřadujícího šampiona proklouzl na druhé místo. Hned v další jízdě využil slabších soupeřů a vyhrál jako vůbec první z nejméně výhodné bílé dráhy.

Mladý Rus jako by byl prokletím favoritů. Ve své poslední rozjížďce potrápil Poláka Tomasze Golloba, kterého sice neporazil, ale zkomplikoval mu život natolik, že o bod nepostoupil do semifinále. Zhruba čtyři tisícovky polských příznivců měly celkově smutný večer, protože ani jeden ze čtyř jejich krajanů do semifinálových bojů nepostoupil. O to více aspoň Poláci fandili Sajfutdinovovi.

Skromné důvody k radosti si domů odnesli i čeští příznivci. Jediný domácí závodník Matěj Kůs totiž při svém debutu vyválčil jeden bod ze druhé jízdy, ale zvláště v posledních rozjížďkách bylo jasně patrné, že devatenáctiletý mladík postrádá zkušenosti. Ve třetí jízdě se dral kolem mantinelu do vedení, jenže mu cestu zavřel Gollob a český závodník už si ve zbytku večera body nepřipsal.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.