ČTsport

ČTsport
středa 21. listopadu 2018 Albert

Nová pravidla v F1 zřejmě začnou platit později

Velikost textu:

Londýn - Nová pravidla ve formuli 1, podle nichž se stane mistrem světa jezdec s největším počtem vítězství bez ohledu na body, vstoupí s největší pravděpodobností v platnost až od sezony 2010. Mezinárodní automobilová federace (FIA) tak reagovala na protest asociace týmů (FOTA), která uvedla, že FIA rozhodla o úpravě regulí příliš pozdě na to, aby mohly být zavedeny už v letošní sezoně.

BMW Sauber F1.09
BMW Sauber F1.09
Otevřít galerii
 • BMW Sauber F1.09 autor: AP Photo/Alberto Saiz, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Felipe Massa zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/8/743/74202.jpg?1237305076


FIA oznámila nová pravidla v úterý, tedy necelé dva týdny před první Grand Prix sezony v Austrálii. Nový systém určování světového šampiona se navíc setkal se spíše negativními reakcemi ze strany jezdců, i když výrazně pro byl například promotér seriálu Bernie Ecclestone. 

"Je příliš pozdě na to, aby FIA udělala změnu pro sezonu 2009, kterou jednomyslně neschválí všichni soutěžící," uvedla FOTA v tiskovém prohlášení. 

FIA reagovala tím, že změnu pravidel na systém "vítěz bere vše" navrhl majitel komerčních práv, tedy Ecclestone. "Pokud z nějakého důvodu týmy nebudou s novým systémem souhlasit, jeho zavedení bude odloženo do roku 2010," uvedla FIA.


Asociace týmů doufala, že motoristická federace dá spíše přednost změně systému bodování, který navrhla ona. FOTA chtěla změnit strukturu ze současných "10-8-6-5-4-3-2-1" na "12-9-7-5-4-3-2-1", jež by podle ní zaručila větší atraktivitu spíše než počet vítězství. "Náš návrh vycházel z výsledků celosvětových průzkumů, které nám ukazují přání veřejnosti. Všechny týmy se domnívají, že právě tyto náznaky by měly být brány v potaz," uvedla FOTA. 

Týmy ještě před reakcí FIA navrhly, aby federace otevřela znovu debatu o bodování a případné změny by vstoupily v platnost až od sezony 2010. Nový ročník začne 29. března Velkou cenou Austrálie v Melbourne.

Alonsův renault
Alonsův renault
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.