ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

VC žije dál, v Brně by se měla jet i v následujících pěti letech

Velikost textu:
aktualizováno 16. 8. 2015 13:51

Brno - Motocyklová Velká cena České republiky se v Brně pojede i v budoucnosti. Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová oznámila, že se dohodla s promotérem šampionátu na spolupráci na dalších pět let. Závod seriálu mistrovství světa bude pořádat nově vytvořený spolek, jehož vznik ve čtvrtek schválili zastupitelé Jihomoravského kraje a města Brna.

Masarykův okruh v Brně
Masarykův okruh v Brně

"Velká cena se znovu pojede v roce 2016 a mělo by se jet i v následujících letech, protože (promotérská společnost MS) Dorna Sport počítá, že by po dobu dalších pěti let Masarykův okruh hostil MotoGP," uvedla Valachová po jednání s výkonným ředitelem společnosti Dorna Sports Carmelem Ezpeletou. Ministryně i Ezpeleta se po stručném prohlášení rozhodli neodpovídat na případné otázky. Není tak jasné, kdo a jakým způsobem zaplatí dluhy organizátorů vůči Dorně.

Automotodrom Brno aktuálně promotérovi dluží přibližně 110 milionů korun za takzvaný zalistovací poplatek za loňskou a letošní Velkou cenu. Již v předstihu ale zástupkyně státu avizovala, že situace je komplikovaná, neboť Automotodrom s ohledem na své dluhy nemůže z ekonomických důvodů být příjemcem dotace od státu či kraje. "Schválení založení spolku zastupitelstvy města Brna a Jihomoravského kraje je pouze prvním krokem, v návaznosti na to je třeba dořešit ještě spoustu dalších otázek," uvedla Valachová v předešlém prohlášení.

Po jednání s Ezpeletou sdělila, že spolek, jehož zakladateli budou kraj a město a budou v něm také jihomoravská Centrála cestovního ruchu a Turistické informační centrum města Brna, vznikne nejpozději v září. Dohodu ocenil i Ezpeleta. "Myslím si, že je to významný den, protože můžeme zaručit budoucnost MotoGP v Brně minimálně po dobu pěti let," řekl Ezpeleta. "Omlouváme se za stručnost vyjádření, čeká nás ještě hodně práce," dodala Valachová. Prodloužení pořádání mistrovství světa silničních motocyklů o dalších pět let potěšilo i primátora Brna Petra Vokřála, který založení spolku inicioval.

"Nejlepší dárek k padesátému výročí"

"Touto dohodou teprve všechno začne. Teď si to musíme všechno odpracovat a dokázat, že v příštím roce Grand Prix uspořádáme. Jsem velice rád, že k této dohodě došlo. Díky paní ministryni za to, že úsilí, které jsme celé akci věnovali, se podařilo dotavit ke konečnému úspěchu. Jsem velice rád, že se tato dohoda podařila," řekl Vokřál.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek konstatoval, že rozhodnutí je tím nejlepším dárkem k padesátému výročí prvního závodu mistrovství světa na Masarykově okruhu. "Jsem rád, že se v minulých týdnech a měsících nehledaly důvody, proč Grand Prix v Brně skončit. Ale že se našla cesta pro dalších pět ročníků díky dohodě vlády, kraje, města a promotéra Dorna Sports. Děkuji ministryni Valachové a šéfovi Ezpeletovi," uvedl Hašek.

Za pozitivní zprávu označili dohodu i zástupci okruhu. "Pro nás je důležité, že všechny strany respektují roli Automotodromu Brno jako provozovatele Masarykova okruhu. Dnešní dohodu považuji za základ pro další jednání. Součástí komplexního řešení budoucnosti Grand Prix bude i diskuze se společností Dorna o vypořádání závazků za letošní závod," uvedla výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Jihomoravský kraj schválil ve čtvrtek založení spolku jednomyslně. Pro návrh zvedlo ruku všech 53 přítomných zastupitelů. Městské zastupitelstvo naopak odhlasovalo návrh nejtěsnější většinou 28 zastupitelů z 55.

přehrát video
Velká cena bude v Brně i v dalších letech, kdo zaplatí dluh, nebylo zveřejněno
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.