MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Po Hamiltonově penalizaci je vítězem Velké ceny Belgie Massa

Spa-Francorchamps (Belgie) - Vítězem Velké ceny Belgie vozů formule 1 se dvě a půl hodiny po dojezdu stal Felipe Massa z Ferrari, ačkoliv cílem projel až jako druhý. Původnímu vítězi Lewisi Hamiltonovi z týmu McLaren přičetli traťoví komisaři k výslednému času 25 sekund, které jej odsunuly až na třetí místo za Nicka Heidfelda z týmu BMW.

Felipe Massa
zdroj: ČT24 autor: ČT24

Hamilton se měl provinit tím, že si v dramatickém závěru zkrátil trať v šikaně při pokusu o předjetí v té době vedoucího Kimiho Räikkönena. Po změně výsledků má Hamilton před Massou, který slaví pátý triumf v sezoně, už jen dvoubodový náskok v čele šampionátu.

Ihned po inkriminovaném manévru Hamilton sice finského rivala ve ferrari evidentně pustil na rovince před sebe, vzápětí jej ale při dalším útoku znovu předjel. Podle komisařů nicméně předchozím zkrácením trati získal výhodu. Bezprostředně po závodě se Hamilton divil, že incident byl vůbec vyšetřován.

Jeho tým rozhodnutí okamžitě zkritizoval. "Té argumentaci nerozumíme. Ta situace nerozhodla o vítězi. Pokusíme se odvolat, i když šance máme asi malé," uvedl sportovní šéf dodavatele motorů Mercedes Norbert Haug. "Prostudovali jsme si data a ukázalo se, že Lewis dal nohu z plynu a byl o šest kilometrů za hodinu pomalejší než Kimi, když protnuli cílovou čáru," uvádí se v prohlášení, které stáj vydala současně s oznámením, že se proti penalizaci oficiálně odvolá k federaci FIA.

Stejně jako byla dramatická dohra, byl vzrušující i konec závodu na okruhu ve Spa-Francorchamps. Räikkönen měl na dosah čtvrté vítězství v belgické GP za sebou, ale nezvládl závěr ovlivněný deštěm.

Od druhého kola přitom na své oblíbené trati vedl, před nájezdem do předposledního okruhu ale neodolal Hamiltonovu útoku, a když vzápětí začalo pršet, nezvládl v pokračujícím souboji vůz a skončil mimo trať. Na první místo teď ztrácí už 19 bodů, v pořadí klesl na čtvrté místo; na programu je ještě pět závodů.

Příštím závodem bude už za týden Velká cena Itálie v Monze.

Výsledky:

1. Massa (Braz./Ferrari) 1:22:59,394 (prům. rychlost: 222,805 km/h), 2. Heidfeld (Něm./BMW) -9,383, 3. Hamilton (Brit./McLaren) -10,539, 4. Alonso (Šp./Renault) -14,478, 5. Vettel (Něm./Toro Rosso) -14,576, 6. Kubica (Pol./BMW) -15,037, 7. Bourdais (Fr./Toro Rosso) -16,735, 8. Webber (Austr./Red Bull) -42,776, 9. Glock (Něm./Toyota) -1:07,045, 10. Kovalainen (Fin./McLaren) -1 kolo.

Pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Hamilton 76, 2. Massa 74, 3. Kubica 58, 4. Räikkönen (Fin./Ferrari) 57, 5. Heidfeld 49, 6. Kovalainen 43, 7. Trulli (It./Toyota) 26, 8. Alonso 23, 9. Webber 19, 10. Glock 15.

Pohár konstruktérů: 1. Ferrari 131, 2. McLaren-Mercedes 119, 3. BMW-Sauber 107, 4. Toyota 41, 5. Renault 36, 6. Red Bull 25, 7. Williams 17, 8. Toro Rosso 17, 9. Honda 14.