ČTsport

ČTsport
čtvrtek 15. listopadu 2018 Leopold

Rallye mimo obce? Snažíme se o to, naznačil šéf Autoklubu

Velikost textu:

Praha – Po nedávné tragédii při rallye v Lopeníku, kde zahynuly čtyři dívky, se uvažuje hned o několika variantách, jak do budoucna zamezit tomu, aby se tatáž situace opakovala. Závodní auto, které v určitých místech tratě jede až 170km rychlostí, může při nezvládnutém manévru skončit mimo vozovku a ohrozit tak životy diváků. Podle šéfa tuzemského Autoklubu Romana Ječmínka je teď na programu dne snaha, aby se napříště rallye v obcích už vůbec nejezdily.

Tragická nehoda při RallyShow
Tragická nehoda při RallyShow

"Budeme se snažit obce zcela vyloučit, anebo dělat průjezdy jen obcemi, kde to bezpochyby schválí všichni občané," řekl prezident Autoklubu ČR Roman Ječmínek. Uvažuje se i o variantě stop and go. Piloti by při vjezdu do obce snížili rychlost např. na 50 km v hodině a za hranicemi by pak opět mohli jet rychleji. "To není okruh, tady není žádné depo. To bychom si mohli dát ještě dva bazény a skočit do písku. To nejde, to je rallye," uvedl Josef Semerád, mistr ČR v rallysprintech 2006.

Přehodnotit se má i kvalifikace jezdců, aut, charakter rychlostních zkoušek a tratí. Zásadní ale bude přeškolování traťových komisařů. Ti mají svými schopnostmi a autoritou zajistit, že diváci nebudou stát v místech, kde je to zakázané. "Automaticky předpokládáme, že je to zabezpečené a samozřejmě jsme všichni šokováni, jako celá veřejnost, když to tak není," dodal Semerád.

"Pořadatele si uvědomí, že to teď bude pod tak velkým drobnohledem, že stačí sebemenší nešťastná záležitost a skutečně se začne jednat o tom, že se to zavře," řekl Ječmínek už v březnu před třemi lety při tragédii na Valašské rallye.

První rallye v Česku se pojede v dubnu v Klatovech. Město o soutěže stojí, ale jasné ano řekne až poté, co dostane nová bezpečnostní pravidla. Jaká budou, by mělo být jasné už příští týden.

přehrát video
Reportáž Richarda Samka o budoucnosti rallye v ČR
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.