ČTsport

ČTsport
středa 26. září 2018 Andrea

Nový motocyklový svaz uspořádá Velké ceny, sport řídí dál Autoklub

Velikost textu:
aktualizováno 23. 2. 2012 20:00

Praha - Partnerem Mezinárodní motocyklové federace (FIM) v České republice je i nadále Autoklub České republiky (AČR). Ministr školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Josef Dobeš dnes sice uvedl, že FIM písemně potvrdila, že takzvanou autoritu převede na nově založený Český svaz motocyklového sportu (ČSMS), mezinárodní federace se ale v dopise k podobnému kroku nezavázala. "Prezident FIM mi dnes zaslal dopis, ve kterém uznal ČSMS jako sportovní autoritu již pro pořádání závodů mistrovství světa v roce 2012," uvedl na tiskové konferenci Dobeš s tím, že v prosinci na valném shromáždění federace bude ČSMS přijat jako řádný a plnohodnotný člen.

Plochodrážní závod
Plochodrážní závod

Podobný závazek ale v dopise, který Dobeš novinářům nepředložil, není. Poukázal na to prezident Autoklubu ČR Roman Ječmínek, jenž dopis adresovaný Autoklubu, ministru Dobešovi a prezidentovi ČSMS Karlu Abrahamovi staršímu dal novinářům k dispozici.

"Informace prezentované na dnešní tiskové konferenci ministra neodpovídají obsahu dopisu. Autoklub i nadále řídí motocyklový sport v České republice a reprezentuje Českou republiku v zahraničí," uvedl Ječmínek v oficiálním prohlášení.

Jisté je, že ČSMS bude letos organizovat Grand Prix České republiky silničních motocyklů a MS superbiků v Brně, GP ČR na ploché dráze v Praze a zřejmě i další dva mezinárodní plochodrážní závody. S touto změnou podle Ječmínka zástupci AČR souhlasili po únorovém jednání představitelů FIM s ministrem Dobešem v Praze."Ministr jim zde sdělil, že odmítá poskytnout finanční prostředky na podporu pořadatelů mistrovství světa v motocyklovém sportu," řekl Ječmínek.

Podle něj je obsahem celého dopisu pouze to, že AČR bylo odňato pořádání pěti závodů. "Nic více, nic méně. Kdyby tam bylo něco dalšího, tak to bylo vyjmenované. Jediným řádným členem FIM pro rok 2012 je AČR," podotkl Ječmínek. Nový motocyklový svaz založil loni v října Karel Abraham starší, majoritní vlastník brněnského automotodromu a otec prvního českého jezdce v elitní třídě MS silničních motocyklů MotoGP.

Šéf Autoklubu již v minulosti zpochybňoval právo Dobeše rozhodnout o změně autority. Ministr školství dnes prohlásil, že FIM uvedla, že určit držitele národní autority je v jeho kompetenci. "A FIM nemá důvod do toho zasahovat. Nárokuje si ale právo rozhodnout o mezinárodní autoritě, což akceptuji a nezpochybňuji," podotkl Dobeš.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš a prezident ČSMS Karel Abraham
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš a prezident ČSMS Karel Abraham

Hlavním rozporem výkladu Ječmínka a Dobeše je bod, ve kterém se uvádí, že FIM může rozhodnout o změně držitele mezinárodní autority na dalším valném shromáždění v prosinci v Polsku. Dobeš uvedl, že představenstvo FIM doporučí valnému shromáždění ČSMS jako jediného kandidáta.

"V dopise je ale uvedeno, že přihláška ČSMS obsahuje všechny náležitosti a že představenstvo bude schopno dát včas odpovídající doporučení na zasedání valného shromáždění. Představenstvo tudíž o členství ve FIM nerozhodlo a ani prozatím nevydalo žádné doporučení ve směru k valnému shromáždění," uvedl Ječmínek.

Dobeš zároveň oznámil, že ČSMS bude dostávat finanční prostředky na pořádání závodů mistrovství světa od FIM. "Stejně tak dostane finanční prostředky z MŠMT na pořádání národních závodů. Peníze, které šly do Autoklubu, se teď rozdělí na dvě hromádky. Na auta dostane podporu pan Ječmínek, na motorky pan prezident Abraham," uvedl Dobeš, podle kterého by podobně jako FIM měla v příštích dnech rozhodnout i Evropská federace motocyklového sportu.

Ječmínek ale řekl, že MŠMT žádné dotace na pořádání domácích závodů neposílá. Autoklub podle něj ročně dostává na motocyklový sport v rámci tří grantů na podporu reprezentace, provoz a údržbu klubů a na investice v nich přibližně 18 milionů korun. "Za dvacet let jsme nedostali ani korunu na organizování a řízení motocyklového sportu včetně pořádání všech podniků. Dostávali jsme peníze jen na MS MotoGP, superbiky, Loket (MS v motokrosu) nebo na Markétu (MS na ploché dráze)," řekl Ječmínek.

Ujistil, že Autoklub letos uspořádá podle plánu všechny závody domácích šampionátů. Stejný plán ovšem na tiskové konferenci prezentoval i Abraham.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.