ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra
MS V RAGBY

Velký návrat Springboks. Mandela a ragby dokázali sjednotit Jižní Afriku

Velikost textu:

Praha – Velký návrat Jihoafrické republiky na ragbyovou mapu zažilo mistrovství světa v roce 1995, poslední před profesionalizací sportu. V pořadí třetí setkání nejlepších týmů planety shodou okolností hostila právě dosud kvůli apartheidu sportovně izolovaná země. Přímé přenosy z MS 2015 sledujte od pátku 18. září exkluzivně na ČT sport a našem webu.

Utkání JAR - Austrálie na MS 1995
Utkání JAR - Austrálie na MS 1995

Rasová segregace v Jihoafrické republice oficiálně skončila teprve o rok dříve s nástupem Nelsona Mandely do prezidentského úřadu. Vnitřně stále rozdělená země se s následky apartheidu vyrovnávala pouze velmi pozvolna a ragbyový šampionát tomu na první pohled neměl nijak pomoci. Ragby bylo vnímáno jako privilegovaný sport pro "bílé" a národní tým přezdívaný "Springboks" považován za symbol nadvlády bělochů.

Během mistrovství světa se ale mnohé změnilo. Do značné míry se o to zasloužil sám Mandela, který se na veřejnosti prezentoval jako velký fanoušek ragby a na finále dokonce dorazil v dresu reprezentačního výběru. A napomohly tomu samozřejmě i výkony Springboks, kteří přitom měli v týmu jediného černošského ragbistu.

přehrát video
Rozhodčí Morrison: Finálové vítězství spojilo celý národ

Jihoafričané hned v úvodním utkání v Kapském městě přehráli obhájce titulu z Austrálie 27:18, po dalších jasných výhrách nad Rumunskem a Kanadou ovládli svou skupinu a v prvním kole play-off si poradili se Západní Samoou. V semifinále pak povolili skórovat pouze nejvíce bodujícímu hráči turnaje Trierrymu Lacroixovi z trestných kopů a Francii porazili 19:15.

V posledním souboji šampionátu se domácím postavil do cesty největší favorit turnaje Nový Zéland, který prošel do finále naprosto suverénně a 145 body v základní skupině proti Japonsku stanovil dosud nepřekonaný ofenzivní rekord mistrovství světa. Před finále už ragbyové nadšení nakazilo celou zemi, ještě více ho však přiživil znovu Mandela, který v dresu a čepici Springboks osobně přišel na trávník Ellis Parku pozdravit hráče.

Nelson Mandela předává trofej jihoafrickému kapitánovi
Nelson Mandela předává trofej jihoafrickému kapitánovi

Zápas samotný nabídl pozoruhodný souboj útokových spojek obou týmů, které jako jediné v utkání dokázaly skórovat. Paradoxně jihoafrický rodák Andrew Mehrtens v dresu All Blacks i "desítka" s českými kořeny Joel Stransky v základní hrací době proměnili každý dva trestné kopy a jednou skórovali kopem ze hry, další Mehrtensův pokus o drop goal v závěru nevyšel a utkání tak dospělo do prodloužení. V nastaveném čase Mehrtens trestným kopem z poloviny hřiště dostal Novozélanďany do vedení, ale Stransky dokázal rovněž z penalty odpovědět a ve druhé polovině prodloužení rozhodl svým druhým drop goalem o titulu pro domácí.

Později sice vyšlo najevo, že All Blacks se před zápasem potýkali s dodnes nevysvětlenou otravou jídlem, která výrazně ovlivnila jejich přípravu na finále, ani tato kaňka ale nemohla historický jihoafrický úspěch pokazit. Chvíle, kdy kapitán Springboks Francois Pienaar převzal z rukou stále v dresu oblečeného Nelsona Mandely Pohár Webba Ellise, se pak zařadila mezi nejpamátnější okamžiky ragbyové historie.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.