MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Čtvrtfinále si zahraje i Lotyšsko, Srbsko, Rusko a Španělsko

Istanbul – Po sobotních duelech pokračoval osmifinálový program evropského šampionátu basketbalistů dalšími zápasy. Působení na turnaji skončilo pro tři přemožitele české reprezentace, Černou Horu, Maďarsko a Chorvatsko. Prvně jmenovaní schytali debakl 68:100 od Lotyšska. Maďarsko se přes mohutný finiš muselo sklonit před Srbskem a Chorvatsko až nečekaně hladce padlo s Ruskem. Mezi osmi nejlepšími jsou i obhájci titulu Španělé, jež porazili Turecko 73:56.

Španělé postoupili přes domácí Turecko do čtvrtfinále ME

Lotyšsko navázalo na vítěznou šňůru ze základní skupiny a uspělo už popáté v řadě. K postupu do čtvrtfinále nakročilo už po první čtvrtině, kterou v turecké metropoli vyhrálo 27:15. Hned kvarteto basketbalistů pobaltské reprezentace zaznamenalo dvouciferný počet bodů. Excelovalo zejména duo Janis Timma - Kristaps Porzingis. Prapor soupeře držel především Bojan Dubljevič, autor 21 bodů.

Srbsko potvrzovalo od úvodních minut roli favorita a bezpečné vedení hájilo prakticky celý zápas. Adamu Hangovi, největší hvězdě soupeře, dovolilo pouze jeden bod. Roli lídra sice statečně převzal Zoltán Perl, který si připsal 22 bodů, ale ani jeho výkon ke kýžené účasti ve čtvrtfinále nestačil. Tým z Balkánského poloostrova totiž kromě poslední čtvrtiny kontroloval hru a nakonec zvítězil 86:78. Ceněným double double zazářil Ognjen Kuzmič.

Španělsko si ve vyprodané istanbulské aréně udržovalo náskok od úvodního rozskoku. Ani jednou v zápase proti Turecku neprohrávalo a prodloužilo svou sérii neporazitelnosti. Domácí reprezentace sice během závěrečné čtvrtiny snížila manko na rozdíl 4 bodů, ale úřadující šampioni starého kontinentu překvapení nedovolili. Z kolektivního herního pojetí vyčníval zejména autor 15 bodů Ricky Rubio, jemuž zdatně sekundovalo bratrské duo Gasolů.