Brno po šestnácti letech dobylo Opavu, Nymburk se rozjížděl pozvolna

Část vítězů národní basketbalové ligy přinesla parádní drama mezi Opavou a Brnem, které rozhodlo až prodloužení. V něm po 16 letech zvítězili na palubovce Opavy Jihomoravané, kteří tak drží čtvrté místo před USK Praha. Opava je stále druhá. Nezaváhal Nymburk, byť se proti Pardubicím nemohl rozjet, ale nakonec je vyprovodil výsledkem 109:77. Část poražených po výhře nad Ostravou 77:68 dále vedou Svitavy.

Utkání Nymburk – Pardubice
zdroj: Facebook – Basketbal Nymburk autor: Facebook – Basketbal Nymburk

Slezané, jejichž lídrem byl s 26 body, 11 asistencemi a 7 doskoky nejlepší ligový střelec Jakub Šiřina, ve druhém poločase dvakrát ztratili dvouciferné vedení. O čtyřbodový náskok je pak v poslední půlminutě připravil autor 17 bodů Richard Bálint. Puršl byl mužem posledních sekund prodloužení, protože dal posledních sedm bodů Opavy a sám otočil skóre ze stavu 99:96. Domácí snaha o vítěznou trojku přišla dvakrát vniveč.

"Bylo to šťastné vítězství, ale celý zápas jsme se nepoložili, i v těch minisériích, to je důležité. Rozhodl náš útočný doskok (v poměru 23:11), protože jsme neměli dobrou střelbu zvenku. A neproměnili jsme 15 trestných hodů, přesto jsme zvítězili," řekl kouč Lubomír Růžička. "Rozhodlo to, že děláme hloupé chyby, a když už se nadřeme na nějaký náskok, tak ho potom hrozně rychle chybami ztratíme. Basket se hraje pod košem a soupeř nás přetlačil, naši pivoti se vyfaulovali a Šimon tam kraloval," uvedl opavský kouč Petr Czudek.

Nymburk přehrál Pardubice o 32 bodů

Lídr skupiny A1 Nymburk porazil poslední Pardubice 109:77 a naladil se na úterní vstup do osmifinálové skupiny Ligy mistrů. Jerrick Harding dal z pozice náhradníka 21 bodů za 17 minut hry. Hayden Dalton zaznamenal 18 bodů a 10 doskoků. Double double měl i pardubický lídr Tomáš Vyoral s 21 body a 10 asistencemi, Michal Svoboda přidal 20 bodů.

V poločase vedl favorit jen o sedm bodů. "Po naší promluvě nastoupili kluci s energií, mnohem pozornější a aktivnější a v podstatě jsme rozhodli zápas. Musíme ještě najít způsob, jak stejně začít i celý zápas a ne až druhou půli," řekl trenér Oren Amiel.

Ve skupině A2 si Svitavy upevnily vedení výhrou 77:68 nad Ostravou, jejíž střelci trefili jen dvě z 26 trojek. Domácí kapitán Pavel Slezák dal 18 bodů, Václav Bujnoch přidal 16 bodů a 13 doskoků. Hosty táhl Petr Bohačík s 18 body a 14 doskoky.

Ústí nad Labem vyhrálo severočeské derby v Děčíně 88:77 a uspělo po třech porážkách. Hlavní podíl na tom měl Lamar Autrey s 28 body, 9 asistencemi a 7 doskoky.